Czy muszę przyjąć antybiotyk na zapalenie zatok?

Dzień dobry. Tydzień temu miałam bol gardła,katar który zmienił się w zapalenie zatok,bez większej gorączki.Przyjmuje tylko od siedmiu dni ibuprofen i leki wspomagające leczenie zatok.Obecnie od trzech dni mam po lewej stronie z przodu szyj powiększony węzeł chłonny(okolo2cm) który boli przy najlżejszym dotyku jak i jego okolice.Po infekcji zostało tylko lekkie nocne zatkanie nosa ustępuje po kroplach. Mam utrudniony dostęp do lekarza czy ta zmiana sama minie(jeżeli tak to jak długo moze to trwać?)czy jednak potrzebuje antybiotykoterapi? Dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

niestety nie możemy odpowiedzieć na Pani pytanie z poziomu portalu. Lekarz musi Panią zbadać oraz przeprowadzić wywiad zdrowotny, aby móc się wypowiedzieć na temat stanu zdrowia.

Powiększony węzeł chłonny jest zapewne związany z infekcją, którą Pani przechodziła. Czasem węzły chłonne są powiększone przez kilka tygodni czy nawet miesięcy po przebytej infekcji. Nie wiemy kiedy dokładnie ta zmiana ustąpi. Proszę więc ją kontrolować.

O konieczności zastosowania antybiotykoterapii powinna Pani porozmawiać z lekarzem, który będzie Panią badał.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdują się pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-powiekszony-wezel-po-infekcji,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-jest-koniecznosc-zastosowania-antybiotyku,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-wezly-chlonne-powiekszaja-sie-przy-kazdej-infekcji.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.