Czy muszę rozpocząć stosowanie antykoncepcji?

Witam, mam 28 lat i podejrzenie PCOS, antykoncepcja hormonalna przez ok 7 lat teraz po odstawieniu, najpierw bardzo skąpe miesiączki a od 4 miesięcy zanik. Sugerowane włączenie antykoncepcji, jednak wolałabym podejść bardziej naturalnie poprzez dietę i suplementację. Mam jednak pytanie czy skoro od 4 miesięcy nie mam okresu to mogę sobie dać jeszcze trochę czasu i spróbować bez faszerowania się hormonami czy wskazane jest wywołanie krwawienia po takim czasie? Z góry dziękuję za pomoc.
KOBIETA, 29 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

cykl miesiączkowy może być rozregulowany nawet do sześciu miesięcy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych.

Jeśli więc niedawno odstawiła Pani antykoncepcję, to można jeszcze chwilę poczekać. Jeśli jednak minęło już więcej niż pół roku, to warto pomyśleć o uregulowaniu menstruacji w sposób proponowany przez lekarza. Brak miesiączek przez dłuższy czas może być bowiem szkodliwy dla zdrowia.

Podobne pytania o brak okresu od kilku miesięcy umieszczamy pod następującymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-brak-miesiaczki-moze-niesc-jakies-powazne-skutki-w-doroslym-zyciu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-znaczyc-dlugi-brak-miesiaczki-od-4-miesiecy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-miesiaczki-od-4-miesiecy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.