Czy na tej podstawie można stwierdzić, że w moim przypadku praca fizyczna nie jest wskazana?

Witam. Do tej pory pracowałam w sklepach typu żabka, saloniki prasowe. Od pewnego czasu bardzo bolał mnie kregoslup zostało wykonane zdjęcie rentgenowskie na podstawie, którego stwierdzono złamanie trzonu kręgu L-3 I dyskopatie pozostałych kręgów odcinka lędźwiowego. Czy na tej podstawie można stwierdzić, że w moim przypadku praca fizyczna niestety odpada?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

złamanie trzonu kręgosłupa oraz dyskopatia to poważne przypadłości, których nie należy bagatelizować. Niestety jednak nie sposób ocenić Pani ewentualnej niezdolności do pracy tylko na podstawie zdjęcia RTG, ponieważ jest ono za mało dokładne. O dyskopatii może Pani przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia-ledzwiowa-przyczyny-objawy-leczenie.

Dodatkowo, poza opisem badań obrazowych istotny jest tzw. obraz kliniczny pacjenta, wynikający z obserwacji poczynionych przez lekarza na podstawie m.in. zebranego wywiadu czy badania fizykalnego.

Dlatego też, by móc realnie ocenić Pani stan, konieczna jest wizyta u specjalisty – ortopedy lub neurologa, który powinien skierować Panią na badanie, które precyzyjnie określi stan kręgosłupa i stopień nasilenia choroby, to jest rezonans magnetyczny. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-kregoslupa-charakterystyka-badania.

Oczywiście proszę pamiętać, że nasilone dolegliwości bólowe, świadczące o świeżym złamaniu czy stanie zapalnym będącym konsekwencją dyskopatii wymaga odpowiednio szybko wdrożonego leczenia oraz unikania wysiłku fizycznego. Zatem może być wskazane tymczasowe zaniechanie pracy.

Zachęcam do lektury materiału: https://portal.abczdrowie.pl/jak-dbac-o-kregoslup.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.