Co można wyczytać z mojego rtg kręgosłupa?

Witam mam 36 lat od dłuższego czasu boli mnie kręgosłup i przy długim stanie w pracy prawa noga wykonałam RTG kręgosłupa lędzwiowo- kryzysowego w 2 projekcjach na opisie pisze wyprostowanie lordozy lędzwiowej, trzon równej wysokości, przestrzenie m/k zachowane co to oznacza

Redakcja abcZdrowie

Witam,

lordoza lędźwiowa kręgosłupa to jego naturalne wygięcie w dolnym odcinku pleców. Wbrew pozorom kręgosłup nie jest prosty, lecz ma kształt zbliżony do litery „S”. To powoduje, że obciążenia są rozkładane tak, by odpowiednio amotyzować kręgosłup. Natomiast zarówno pogłębienie, jak i spłycenie czy zniesienie lordozy to wady postawy, stany patologiczne, powodujące dolegliwości ze strony kręgosłupa. Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/kregoslup.

Opisane przez Panią dolegliwości mogą wskazywać na rwę kulszową, niestety badanie RTG jest za mało dokładne i najczęściej nie daje odpowiedzi na pytanie o bóle ze strony kręgosłupa. O rwie kulszowej tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/rwa-kulszowa-przyczyny-objawy-postepowanie-profilaktyka. W tej sytuacji warto skonsultować zarówno wynik RTG, jak i zgłaszane dolegliwości z ortopedą. Po zapoznaniu się z wynikami i badaniem fizykalnym może zalecić szerszą diagnostykę (tomografia komputerowa, MRI) lub leczenie farmakologiczne i rehabilitacje.

Być może zainteresuje Panią wywiad z fizjoterapeutą, serdecznie zachęcam do lektury: https://uroda.abczdrowie.pl/jak-dbac-o-stawy-i-kregoslup.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.