Czy należy kąpać noworodka codziennie?

Dzien dobry. W szkole rodzenia mówią Panie, że noworodka nie trzeba kąpać codziennie. I latem częściej niż jakby urodził się w chłodniejszą porę roku. Teściowie mówią, że to chote aby nie myć dziecka codziennie w wanience. Proszę o zdanie w tym temacie, i jeśli faktycznie nke trzeba to o argumenty które trafią do teściów. Niestety zdanie, że dziecko dopiero rozwija termoregulacje i aby nie pozbyło się swojej flory bakteryjnej do nich nie trafia.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

według najnowszych doniesień codzienna kąpiel noworodka nie jest koniecznością. Specjaliści są zdania, że takiemu maluchowi zazwyczaj wystarczą trzy kąpiele tygodniowo, np. co drugi dzień. Częstotliwość ta jest jednak zależna od pory roku, w jakiej maluszek przyjdzie na świat. Zwiększa się w miesiącach letnich, kiedy panują wysokie temperatury i dziecko szybciej się poci. Nie bez znaczenia jest również fakt, czy noworodek ulewa. W tym przypadku może wymagać częstszego podmywania.

W dni, które nie kąpiemy dziecka zaleca się przemywać malucha wacikiem lub ręcznikiem nasączonym wodą. Zwłaszcza na początku nie ma potrzeby codziennie korzystać z kąpieli w wanience, gdyż częste mycie może wysuszać delikatny naskórek i pozbawiać go naturalnego filmu.

Pani teściowie twierdzą inaczej, ponieważ niegdyś panowało przekonanie, że codzienna kąpiel jest niezbędna. Obecnie odchodzi się od tego.

Warto również pamiętać o tym, że podczas kąpieli używa się kosmetyków, które mimo, iż są delikatne i przeznaczone dla najmłodszych, to i tak wpływają na skórę i w rezultacie mogą przyczyniać się do utraty naturalnej wilgotności.

O tym, jak często kąpać dziecko dowie się Pani również z artykułu: https://parenting.pl/kapiel-niemowlecia-jak-czesto-kapac-dziecko.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.