Czy napady lęku spowodowała nerwica?

Witam, Od paru miesięcy mam nasilający się problem.... Nadmienię, że mam 46 lat i swojego czasu dużo piłem - ciągi. Jednak od ponad roku nie wpadam w nie i nawet po wypiciu sporej ilości alkoholu (raz na 2 miesiące) następnego dnia nie biorę nawet piwa do ust. Dlatego o tym wspomniałem, ponieważ objawy, które chcę opisać zdarzały mi się sporadycznie na kacach - nawet po dwóch/trzech dniach niepicia. Teraz, od jakiegoś czasu nagle zdarzają mi się napady lęku, równolegle z odruchami wymiotnymi/kaszlem tak jakby coś mi stało w gardle w dołku - lub odwrotnie (zaczyna się od kaszlu). Lęk ten przechodzi w panikę. Towarzyszy temu walenie serca, drżenie rąk i jakby żołądka, poty. Nie mogę głęboko nabrać powietrza a co za tym idzie zaczynam szybko oddychać. Najgorsza jest ta panika i uczucie jakbym schodził z tego świata! Łapie mnie to niespodziewanie - podczas jazdy samochodem (koszmar!), wejściu do samolotu (jako pasażer), pójściu do dentysty, itd, itp. Nieraz towarzyszy temu wirowanie świata. Jedynie czuję się komfortowo i spokojnie siedząc w domu. Najgorsze jest to, że nie wiem kiedy i gdzie może mnie to dopaść! Będę wdzięczny za odpowiedź i pomoc. Pozdrawiam - Andrzej

Witam!
Pana problemem są napady lęku. Lęk nasila się w okresie trzeźwienia, dlatego będąc na tzw. kacu odczuwał Pan tego rodzaju dolegliwości. Obecnie problem może być wynikiem psychicznych problemów.
Wcześniej to alkohol był sposobem na radzenie sobie z trudnościami. Obecnie radzi Pan sobie w większości na trzeźwo. To może powodować, że lęk narasta i powoduje u Pana opisane dolegliwości. Z tym problemem należałoby zwrócić się do specjalisty.
Jeśli oczekuje Pan jedynie wyciszenia objawów i złagodzenia ich, to może Pan podjąć się farmakoterapii. Warto jednak pamiętać, że podłoże tych problemów znajduje się w psychice, dlatego dobrze byłoby podjąć się psychoterapii, by móc te problemy rozwiązać i powrócić do wewnętrznej równowagi. Polecam Panu wizytę u psychiatry w celu uzyskania informacji, jakie ewentualnie leki powinien Pan stosować i jak radzić sobie z napadami lęku. Zachęcam również do rozpoczęcia psychoterapii, gdyż ta może Panu pozwolić trwale wyeliminować problem.

Pozdrawiam

Witam,

wskazane jest leczenie metodą psychoterapii.
W Pana przypadku odpowiednio dobrane leczenie, może być szansą na poprawę samopoczucia i zmniejszenie objawów. Zalecałabym Panu psychoterapię poznawczo-behawioralną jest to podejście bardzo skuteczne w leczeniu zaburzeń lękowych i zaburzeń nastroju.
W procesie terapeutycznym pacjent uczy się rozpoznawać swój dysfunkcjonalny wzorzec myślenia (poznawczy), a także emocjonalny i behawioralny (zachowanie), w konkretnych sytuacjach i pogłębia wgląd w siebie.

Pozdrawiam serdecznie