Czy nerwica nawraca?

Czy możliwe jest, że pomimo ukończonej terapii nerwicy i wyleczenia się z niej po jakimś czasie nawróci? Czy kolejne wydarzenia w życiu mogą to spowodować?

ponad rok temu

Zdecydowanie tak. Nerwica jest skomplikowanym zaburzeniem emocji, którego przyczyna leży w wewnętrznych konfliktach między rzeczywistością a dążeniami lub między tym co sobie uświadamiamy a nieuświadomionymi problemami. Często przyczyna problemów leży głęboko w okresie dzieciństwa. W przypadku nerwic terapia polega na uzyskaniu wglądu w chorobę i wyuczeniu się nowych strategii radzenia sobie. Nawet po zakończeniu terapii mogą nastąpić nawroty pod wpływem silnych czynników wyzwalających np. stresujących przeżyć. Nie da się bowiem zagwarantować pacjentowi stalowej odporności na świat zewnętrzny. Swoimi działaniami terapeuta stara się tą odporność podnieść, jednak zawsze może nastąpić sytuacja w której nawet wyuczone strategie zawiodą i konieczne będzie ponowne skorzystanie z pomocy terapeuty.