Czy niski poziom witaminy D powoduje zaburzenia snu?

Witam. Moja 16-miesieczna corka zle sypia w nocy. Od urodzenia nie przespala jeszcze nocy w calosci. Potrafi budzic sie co godzine, wiercic sie i marudzic. Corka obecnie nie zabkuje. Po konsultacji z pediatra wykonalismy badania krwi, moczu i kalu. Nie stwierdzono obecnosci pasozytow, infekcji a morfologia wyszla idealne wg slow lekarki. Jedynie poziom witaminy D jest niski (20ng/ml). Zalecono zwiekszona suplementacje. Chcialabym sie dowiedziec czy niedobir witaminy D3 moze powodowac problemy ze snem?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

wśród wielu objawów niedoboru witaminy D wymienia się również kłopoty ze snem. Tak więc może być to przyczyna bezsenności Pani córeczki. Zwiększona suplementacja może powoli doprowadzić do zmiany sytuacji. W tym czasie może warto także wyeliminować inne możliwe przyczyny kłopotów ze snem maluszka. Wyniki badań wskazują, że zdrowotnie Pani córeczka jest wzorowo zaopiekowana, może Pani jeszcze próbować polepszyć sytuację ze snem rozważając zmianę ustawienia łóżeczka, wymianę materacyka. Można podjąć próbę regulowania temperatury w pomieszczeniu, zadbać o nawilżenie powietrza. Przyczyn zaburzeń snu może być bardzo wiele, warto zaufać matczynej intuicji. Proszę również, jeśli tylko to możliwe, zadbać o siebie, wypoczęta mama widzi więcej, łatwiej znajduje sposoby, aby wesprzeć malucha. Tymczasem zapraszamy do lektury poniższych artykułów i życzymy wszystkiego dobrego.

https://portal.abczdrowie.pl/bezsennosc-dziecka

https://parenting.pl/witamina-d-dla-niemowlat

https://portal.abczdrowie.pl/niedobor-witaminy-d

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.