Czy normalna jest taka sytuacja po stosunku?

Witam. Wraz z mężem staramy się o dziecko. Zauważyłam ze kiedy współżyjemy wieczorem w nocy budzę się z mokrymi majątkami tak jakby sperma wypłynęła. Czy może to być problem z poczęciem dziecka ? Ze te plemniki nie dojdą do jajników

Redakcja abcZdrowie

Witam,

aby doszło do zapłodnienia wystarczy jeden zdrowy plemnik. Jeśli współżyją Państwo regularnie i wytrysk następuje wewnątrz pochwy, to z pewnością część spermy zostaje w środku.

Wypływanie części nasienia po stosunku seksualnym jest zjawiskiem normalnym i nie powinno mieć znaczenia podczas starań o dziecko. Proszę więc kontynuować starania i nie martwić się na zapas. Stres w tej sytuacji nie jest wskazany.

Jeśli po dłuższym czasie nie uda się Pani zajść w ciążę, to warto odwiedzić ginekologa. Oczywiście przed przystąpieniem do starań o dziecko również polecamy taką wizytę. Ma ona na celu przygotowanie organizmu kobiety poprzez wykonanie koniecznych badań, przyjęcie szczepień oraz wprowadzenie suplementacji.

Inne kobiety miały podobne dylematy do Pani. Oto przykładowe pytania, jakie zadały: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wyciek-nasienia-po-stosunku-a-planowanie-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-normalne-zeby-po-stosunku-miec-sperme-w-majtkach, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/sperma-wyplywajaca-z-pochwy-a-planowanie-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.