Jak pozbyć się pieczenia i swędzenia pochwy po stosunku?

Witam, Mam problem z pieczeniem i swędzeniem pochwy po stosunku. Zarówno ja jak i partner dbamy o higienę, ale bardzo często po wytrysku dostaję jakby "uczulenia". Przechodzi dopiero po kilku godzinach i do tego czasu jest też tak jakby opuchnięte całe wejście. Cytologię robiłam na świeżo i wyszła dobrze. Czy to może być zaburzona flora bakteryjna? Lub uczulenie na spermę? Dziękuję za pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witam,

pieczenie bądź swędzenie pochwy to typowe objawy infekcji intymnej, a także reakcja na podrażnienie okolic intymnych związana z zaburzeniem flory bakteryjnej. Czasem jednak zdarza się, że dolegliwości te oznaczać mogą alergię na spermę, a dokładniej na białka zawarte w nasieniu.

W tym przypadku objawy pojawiają się bezpośrednio po współżyciu (lub do godziny po nim). Kobieta uczulona na nasienie zauważa zaczerwienienie, swędzenie, ból lub obrzęk w okolicach intymnych. Czasem dochodzi do tego wysypka albo białe upławy. Silna alergia może doprowadzić do duszności lub zmian występujących na innych częściach ciała. W rzadkich przypadkach dojść może do wstrząsu anafilaktycznego.

Postawienie diagnozy polega na wyeliminowaniu innych przyczyn nadwrażliwości. Następnie możliwe jest wykonanie testów alergicznych, w których wykorzystuje się nasienie oraz badań laboratoryjnych. W tym celu konieczna jest wizyta u lekarza.

Podobne pytania znajdzie Pani pod następującymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-faktycznie-uczulenie-na-sperme, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-pozbyc-sie-uczulenia-na-sperme, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pieczenie-i-swiad-drog-rodnych-a-alergia-na-nasienie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.