Czy normalne jest, że dziecko rysuje pożary?

Dzień dobry,mam 5 letniego synka którego wychowuje sama,staram się żeby niczego mu nie brakowało z ojcem dziecko nie ma kontaktu, chodzi do przedszkola jest żywy, uśmiechnięty ale często rysuje pożary,stwory,dużo mówi o śmierć i zabijaniu,rysunki są zamaszyste czy to normalne?

Dzień dobry, rysunki dziecka mają bardzo różne znaczenie. Aby móc odpowiedzieć na Pani pytanie wymagany byłby wywiad o funkcjonowaniu dziecka. W jaki sposób wyraża emocje, czy w ogóle je wyraża, czym się interesuje, co ogląda itp. Jest to ważne bo czasami te rysunki nie oznaczają nic niepokojącego. Być może synek w różnych bajkach widzi przemoc. Niestety teraz wiele bajek nie spełnia najlepszej roli w rozwoju dziecka. Jeżeli natomiast Pani nie daje to spokoju warto skonsultować się z psychologiem.
Pozdrawiam A. Pacia

Dzień Dobry Pani,

Z Pani relacji domniemam, że twórczość Pani Synka może Panią zaniepokoić.

I słusznie, że zwróciła Pani na to uwagę, gdyż to, co kreuje Pani Dziecko, zawiera treści emocjonalne (wewnętrzne) takie jak: niepokój, lęk?, smutek?, osamotnienie?, lęk o Panią? (z Tatą nie ma kontaktu).
I tutaj pojawiło się u mnie pytanie, co jest przyczyną braku kontaktu?

Twórczość może być terapeutyczna dla Synka, gdyż pozwala Mu na radzenie sobie z emocjami, które łatwiej Mu wyrażać w taki sposób.

Myślę, że warto byłoby porozmawiać z Synkiem o Jego ewentualnym niepokoju, obawach i wątpliwościach, dlaczego rysuje takie obrazy?Jak również dopytać w przedszkolu, jakie są relacje Synka z Rówieśnikami?

Fundamentalnym byłoby, by zwrócić uwagę na to, czym "karmi się"
Pani Dziecko, jakie ogląda programy TV, czy są one przesycone treściami agresywnymi/niepokojącymi?
Taka rozmowa z Synkiem, o zapewnieniu poczuciu bezpieczeństwa, o Jego ważności, o przeżywaniu tego, co dla Niego trudne byłaby już dla Niego emocjonalnie uwalniającą.

Z mojej strony (do rozważenia) zachęcałabym Panią do okazywania Synkowi (więcej) czułości, przytulenia, dotyku, delikatności, uwagi, które to dają olbrzymią siłę i tak ważne poczucie bezpieczeństwa.

Gdyby miała Pani życzenie rozmowy ze mną, zapraszam do kontaktu via Skype.

Z przesłaniem dla Pani i Synka tylko radości i codziennej pomyślności,

irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605