Czy niechęć do rysowania oczu u 4-latka wynika z zespołu Aspergera?

Witam, czy niechęć do rysowania/przyklejania oczu w pracach czterolatka diagnozowanego pod kątem zespołu Aspergera jest niepokojąca? W trakcie pracy dziecko z góry zastrzega: "Mój nie będzie miał oczu". Dodam, że dziecko utrzymuje kontakt wzrokowy z rozmówcą.

Witam, warto porozmawiać z psychologiem, jeżeli korzysta Pani z takiej pomocy, ponieważ z czym związana jest niechęć do malowania oczu, może zależeć w dużej mierze od samego dziecka. Może być to związane z zespołem Aspergera. Twarz jest ważna w rysunku, ponieważ jest to miejsce wyrażania komunikatów, kontaktu, właśnie za pośrednictwem mowy, oczu, słuchu. Jak dziecko rysuje twarz może wyraża uczucia autora. Pomijanie pewnych elementów może wiązać się z chęcią pozbycia się pewnych problemów lub lęków. Proszę zwrócić uwagę jak dziecko reaguje, gdy ktoś skupia na nim uwagę, patrzy na niego. Kontakt wzrokowy może być dla dziecka trudny. Oczy przedstawiają spojrzenie na świat, odbijają wnętrze. Wielkość oczu może obrazować stopień otwartości, pragnienie widzenia sytuacji, ich brak może świadczyć o tym że dziecko nie chce "widzieć". Proszę porozmawiać o tym z psychologiem dziecięcym. To bardzo dobrze że obserwuje Pani rysunki dziecka. Jest w nich zawarte wiele komunikatów, informacji które mogą dać wskazówkę do dalszej pracy z dzieckiem.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl

Dzień dobry, trudno bez obserwacji dziecka stwierdzić czy to jest niepokojące. Jeśli dziecko mówi "mój nie będzie miał oczu", nasuwa się wręcz pytanie do dziecka "o to ciekawe, dlaczego nie będziesz rysował oczu? Powiesz coś więcej o swoim pomyślę". Jeżeli możemy porozmawiać z dzieckiem to pewnie dowiemy się dużo ciekawych informacji o jego koncepcji. Z drugiej strony jeśli dziecko faktycznie zostanie zdiagnozowane pod kątem Zespołu Aspergera to, dzieci z tym zespołem maja różne schematy zachowań, być może podoba mu się postać bez oczu, po prostu tak rysuje. Warto przede wszystkim skupić się na całościowym funkcjonowaniu. Mam nadzieję, że uda się dziecko zdiagnozować, czasami to bardzo trudne, a diagnoza niesie zawsze nadzieję. Dzięki niej wiemy jak pracować z dzieckiem.
Pozdrawiam A. Pacia