Niechęć 4-latka do wykonywania zadań w przedszkola

Dzien dobry,moj problem dotyczy mojego 4 letniego syna,jestesmy wzywani do przedszkola poniewaz syn nie wykonuje zadan ,nie chce rysowac,usiasc przy stoliku..itp.stanowczo odmawia i krzyczy ,ze "NIE"wiec nauczycielki go nie zmuszaja i nie rysuje,nie robi to co inne dzieci musza.Na bilansie wszystko bylo ok.tylko nie potrafi narysowac nawet kolka w ogole nie lubi rysowac.Nie wiem jak go naklonic do jakis prac edukacyjnych czy chocby do rysowania.....lubi lepic z plasteliny,ukladac puzzle....

Proponuję skonsultować sprawę osobiście z psychologiem dziecięcym, bo podłoże problemu (bez większej ilości informacji) jest trudne do określenia. A co za tym idzie - jakiekolwiek porady "co zrobić" będzie jak wróżenie z kuli. Pozdrawiam.

Pozwolić mu na takie zachowania. powinien w przedszkolu w pewnym momencie sam zdecydować o podjęciu zajęć razem z pozostałymi dziećmi. W domu zachęcać go przez zabawę do zajęć jakich odmawia wykonania w przedszkolu. Na pewno pomogłyby wizyty u psychoterapeuty dziecięcego.
Pozdrawiam

Witam,

dzieci najlepiej uczą się przez zabawę, dlatego zachęcam do edukacyjnych zabaw z dzieckiem przy użyciu takich form ekspresji, które mu odpowiadają – wymieniła Pani kilka zabaw, które lubi (lepienie z plasteliny, puzzle). Dzieci lubią naśladować dorosłych, więc np. może Pani podczas zabawy w to co dziecko lubi samej jednocześnie zacząć rysować np. kółko, w różnych kolorach, ułożeniach, na co tylko pozwoli Pani wyobraźnia (bez zachęcania dziecka do tego samego– dziecko być może samo się tym zainteresuje i zechce Panią naśladować..? Presja na wykonanie czynności może odnieść odwrotny skutek.
Być może warto, żeby Państwo nie tylko obserwowali syna, ale także przyjrzeli się funkcjonowaniu członków Państwa rodziny w domu - czy zasady są jasno określane, pozwalają sprawnie funkcjonować rodzinie, sprzyjają wychowaniu. Czy wszyscy (także dorośli) stosują się do nich – proszę pamiętać, że dziecko bierze przykład z rodziców, opiekunów, starszego rodzeństwa.
Być może warto rozważyć konsultację z psychologiem dziecięcym, z którym będzie Pani mogła zaplanować skuteczne oddziaływania wychowawcze.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel