Jak przekonać 4-latka do przedszkola?

mój czteroletni syn bardzo chętnie chodził do przedszkola do chwili gdy zachorował i mial przerwe dwa tygodnie potem chęci mineły. Pytalismy z mężem dlaczego nie chce już chodzic do przedszkola mówi że boi się chlopczyka potem mówi że pani nastepnie że sam nie wie dlaczego poprostu nigdy nie będzie chodzic i już. Nie wiemy z mężem co robic przekonywac syna do przedszkola czy nie?Jesli tak to jak, juz brakuje nam pomysłów. Próbowaliśmy grożbą prośbą nawet chcielismy go przekupic nic nie pomaga.

Witam. Po tak krótkim mailu brakuje mi podstawowych wiadomości na Państwa temat. Przede wszystkim ciekawa jestem, czy to pierwszy rok syna w przedszkolu, czy też kolejny. Jeśli pierwszy to można pomyśleć, że nie do końca jest gotowy na rozstanie z Państwem. Jeśli kolejny, to może bardziej chodzi mu o przejęcie kontroli nad Państem. Poza tym jestem ciekawa, jak to się dzieje, że może zostać w domu. Pewnie Pani nie pracuje. Może ma młodsze rodzeństwo i chciałby mieć podobne przywileje tj. cały dzień z mamą. Nie posiadając takich informacji trudno mi doradzić cokolwiek. Prędzej poradziłaby wizytę u psychologa dziecięcego lub terapeuty rodzinnego. Specjalista, po zabraniu rzetelnego wywiadu, mógłby zaproponować rozsądne rozwiązanie.
Jeśli jednak jest tak, że dziecko chodziło chętnie i po chorobie nie chce wrócić powiedziałabym mu, że nie bardzo ma inne wyjście. Wszystkie dzieci chodzą do przedszkola. Momentami nikogo nie ma w domu, więc nie ma się komu nim zająć. Nasze życie niestety nie zawsze wygląda tak, jak sobie życzymy. Dorośli wiedza o tym doskonale, a dziecko w procesie socjalizacji właśnie tego ma się nauczyć. Chodzi o to, by stopniowo przechodził od świata: "to mi się podoba, a tamto nie", do świata: "to powinienem, a tego nie". Małgorzata Danielewicz

Okres choroby i pobytu w domu często powoduje niechęć do przedszkola. Szczególnie u maluchów debiutujących w przedszkolu. Warto porozmawiać z wychowawcami- jak synek zachowuje się w przedszkolu, w relacjach z rówieśnikami, w zabawach itp. Jeśli wszystko jest w porządku, warto wykazać się konsekwencją (nie ulegać, bo wybiórcze chodzenie może tylko nasilić trudności), tłumaczyć synkowi, ale w kontekście konieczności, a nie opcjonalności tego rozwiązania itp.