Jaka może być przyczyna zachowania u dziecka?

Witam. Mam pytanie odnośnie siostrzenicy, problem polega na tym ,że kiedy była mała była żywiołowy dzieckiem ,łatwo nawiązywała kontakt z rówieśnikami w tej w chwili siostrzenica ma 14 lat i jej zachowanie budzi podejrzenia . Czasami zachowuje się normalnie rozmawia normalnie ,odpowiada na pytania ale częściej jest w nastroju obojetnym , jej odpowiedzi ograniczają się do minimum, czasami na proste pytanie potrafi się rozplakac bez powodu . Często też nakłada słuchawki na uszy i potrafi chodzić po kuchni w ta i z powrotem przez 2 godziny. W szkole też są skargi ,że ma problem z nawiązywanie kontaktów , że często na lekcjach rysuje i nie uważa. Dodam też, że ma talent i bardzo ładnie rysuje . Unika kontaktu wzrokowego . Proszę o odpowiedź czy jest powód do zmartwień. Dziękuję i pozdrawiam

Dzień dobry, jeżeli problem zauważa wiele osób warto skorzystać z konsultacji psychologicznej. Być może nie radzi sobie z czymś i nie potrafi poprosić o pomoc tylko wycofuje się z relacji. Krótkiego Pani opisu można przypuszczać że pojawiają się u niej objawy lękowe (jednak to do diagnostyki). Z drugiej strony może to być zwykły bunt nastolatki. Mimo wszystko warto podejść do problemu poważnie. Warto podkreślić nauczycielom i domownikom że to nie jest „złe zachowanie”. Raczej sygnał że coś się ze mną dzieje, mam problem. Szkoła jak rozumiem skarży? Być może warto żeby zainteresował się pedagog szkolny zamknięciem się w sobie nastolatki. Życzę powodzenia.
Pozdrawiam A. Pacia

Dzień Dobry Pani,

Przyczyna niepokojących Panią zachowań, u Pani Siostrzenicy może być wielowątkowa.

Ponadto Pani Siostrzenica jest obecnie do 18 r. ż. w okresie adolescencyjnym, inaczej kryzysowym, charakteryzującym się buntem, wymagającym dużo cierpliwości i zrozumienia uciążliwości tego etapu, od Rodziców oraz Najbliższych.

Myślę, że taka zwyczajna rozmowa z Psychologiem szkolnym, czy dziecięcym byłaby pomocna, do czego zachęcam.

Życzę Pani pomyślności w codzienności,

irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605