Gdzie mogę zgłosić ten problem?

Witam proszę o pomoc. Sprawa dotyczy mojej siostrzenicy 14-letniej, opiekę nad nią sprawuję ojciec. Matka mieszka w UK. Ojcu kolokwialnie mówiąc znudziło się wychowywanie, ustalili, że opiekę nad dzieckiem przejmie matka. W obecnej sytuacji (koronawirus)matka nie ma jak przyjechać do Polski po córkę i załatwić sprawy w sądzie. Ja z siostrzenicą nie mogę się skontaktować, ponieważ odcięli ją praktycznie od wszystkiego, zabrali jej telefon, Internet wiecznie ma na to kary. Gdy jeszcze miałam z nią kontakt napisała mi że ojciec wraz z macochą chcą ją oddać do domu dziecka. Poradziłam jej by poszła do pedagoga szkolnego i tak też zrobiła, zostali oni wezwani do szkoły. Po czym ja dostałam od nich obelgi i groźby że ja oddadzą do ,,bidula,, i żebym ja zabrała jak jestem taka dobra ciocia. Po paru dniach siostrzenica napisała mi, że oddają ją do zakładu psychiatrycznego. Powiedziała też, że zaprowadzili ja do psychiatry i dają jej jakieś leki po których mówi że jest ospała i wszystko jej jedno. Oni nawet nie pozwalają jej się uczyć zdalnie, bo wmawiają jej, że i tak nie zda. Ona siedzi w czterech ścianach i mówi że tylko rysuje,nawet telewizji nie ma. Wydzwaniają do matki i pytają kiedy po nią przyjedzie ale jak ona ma to zrobić jak jest zakaz wylotów. Mówią że ja oddadzą do domu dziecka i że maja ja z tamtad odebrać. Co ja jako ciocia mogę z tym zrobić jestem z nią bardzo związana ona bardzo lubi do mnie przyjeżdżać. Gdzie mogę to zgłosić w obecnej sytuacji?

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień dobry!
Sytuacja jest trudna. Tu myślę, że pomocy można poszukać w Ośrodku Pomocy Społecznej oraz sądzie rodzinnym. Jednak może warto też porozmawiać z mamą jakie ona ma faktyczne plany co do córki. Czy zamierza ją do siebie zabrać? To jest kluczowe. Obostrzenia związane z pandemią po mału się luzują. W czerwcu być może wznowią loty. Może do tego czasu warto jest pomóc i za zgodą rodziców zabrać siostrzenicę do siebie.
To trudny czas i trudne decyzje. Powinniście rozmawiać i starać się znaleść rozwiązanie dobre dla nastolatki, schować emocje i żale.
W razie pytań zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam Agata Majda
www. pracowniaterapeutyczna.eu