Czy objadanie się co miesiąc jest niepokojące?

Czy co miesięczne objadanie się jest normalne?

Witam. U kobiet często występuje pobudzenie lub zmniejszenie łaknienia przed miesiączkowaniem. Jest to spowodowane zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Średnio 7-10 dni przed okresem wzrasta poziom estrogenów, z którym nie radzi sobie układ nerwowy, dlatego pojawia się huśtawka nastroju i wzmożony apetyt. Dzieje się tak, gdyż spada wydzielanie serotoniny, której niższy poziom wywołuje stany depresyjne, drażliwość i łakomstwo. Przy spadku serotoniny wzrasta apetyt głównie na produkty bogate w węglowodany czyli słodycze, produkty mleczne i napoje. Zajadanie się słodyczami to też próba poprawy samopoczucia.W tym czasie kobieta zjada 30-40% więcej kalorii niż zwykle.

Witam,

podała Pani zbyt mało informacji o sobie, aby dać szczegółowe zalecenia. Zachęcam do bezpośredniej konsultacji z dietetykiem.

Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska