Czy od razu udać się do psychiatry?

Witam mam 22 lata jestem 3 miesiące po porodzie. Dużo się stresowalam po transfuzji krwi, później anemia, ale szybko z niej wyszlam I było super.. Po tym dostalam okres nastraszono mnie że coś jest nie tak że za szybko zaczęłam panikować, ale wszystko wyszło dobrze. jakimś czasie od tej sytuacji przy zasypianiu w dzień nie umiałam zasnąć. Wstałam zaczęłam sprzątać i poczułam uczucie "stresu" w mostku. Od tego czasu ciągle o tym myślałam i się stresowalam. Później zaczęłam szukać w Internecie i wystraszyłam się, że to depresja lub nerwica. Od tego czasu ciągle o tym myślę i się zaczęłam bać wszystkiego. Czasem rano lub na wieczór jest lepiej, ale wtedy myślę o tym i się stresuje. Dopadaja mnie takie "napady" mocnego stresu i jestem przygnebiona i jakby przez mgłę. Zaczęłam źle sypiać ( wstawalam zawsze do dziecka co 2-3 godziny) teraz dziecko śpi dłużej A ja sie budzę I nad ranem już się tym stresuje i nie mogę zasnąć. Mam problemy z koncentracją i często coś zapominam przez to rozmyślanie. Dodam, że mam niedoczynność tarczycy, biorę leki robiłam miesiąc temu sam TSH i wyszedł dobry, ale nie robiłam szczegółowych badań . Na EKG wyszło nierównomierne bicie serca i niski puls ( po porodzie już tak mialam). Bałam się że już panikuje i szukam czegoś na siłę i nie robiłam szczegółowych badań dalej. I pytanie czy od razu iść do psychiatry, czy może to być coś z tarczycą lub sercem niekoniecznie z psychiką?

Witam. :) W ostatnim czasie sporo się zmieniło w Pani życiu. Takie wydarzenia wpływają na funkcjonowanie. Często po urodzeniu dziecka mieszają się skrajne emocje. Z jednej strony radość z nowej roli -matki, z drugiej strach przed odpowiedzialnością, zmęczenie. Do wszystkich emocji ma Pani prawo. Nie należy się ich bać. W dzisiejszym świecie- pełnym oczekiwań ze strony społeczeństwa, mediów, młode kobiety boją przyznać się do swoich wątpliwości. Boją się oceny najbliższych. Napięcie, jakie wówczas się pojawia - umiejscawia się w ciele w postaci objawów somatycznych( np. kołatanie serca, napady paniki itp), które czasem trudno odróżnić w aspekcie ich podłoża- somatycznego lub psychologicznego. Niewątpliwie ważnym czynnikiem pani obecnego funkcjonowania jest aspekt biologiczny. Po długim okresie zmian w gospodarce hormonalnej, ciało próbuje powrócić do " normalności". W takim przypadku nie należy pozostawać samej ze swoimi myślami i jak najszybciej wyjaśnić sytuację. Proszę skonsultować się ze specjalistą, który pomoże zweryfikować genezę problemu. Niepewność będzie jedynie pogłębiała stan- natłok myśli, wątpliwości, strach, lęk. Można porozmawiać z psychologiem, psychiatrą czy psychoterapeutą. Każda z tych osób na podstawie przeprowadzonego wywiadu i diagnozy powinna panią pokierować, w jakiem kierunku przyjąć dalsze procedury. Życzę powodzenia i radości z nowej przygody życia, jakim jest macierzyństwo. Serdeczności M.Z.