Boję się pisać, kiedy ludzie na mnie patrzą - do jakiego specjalisty powinnam sie udać?

Witam! Mój problem polega na tym, że boję się podpisywać i pisać w miejscach publicznych. Jak ktoś na mnie patrzy jak piszę to trzęsie mi się ręka tak bardzo, że nie jestem w stanie nic napisać. Wychodzą mi wtedy straszne bazgroły. Bije mi mocno serce i pocę się. Ogólnie czuję strach, jak najszybciej chciałabym uciec. Strasznie się wtedy wstydzę. Jest to dla mnie ogromny problem. Do kogo powinnam iść z tym problemem? Czy to jest fobia?

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Lęk przed publicznym podpisywaniem się z występowaniem objawów somatycznych takich jak tachykardia, wzmożona potliwość, uczucie duszności jest jedną z form fobii społecznych.

Leczeniem tego typu zaburzeń zajmują się lekarze psychiatrzy. Do postawienia rozpoznania konieczne jest przeprowadzenie z Panią szczegółowego wywiadu i zbadanie Pani przez specjalistę. W tym celu powinna zgłosić się Pani do poradni zdrowia psychicznego, mieszczącej się przy każdym szpitalu psychiatrycznym oraz w większości przychodni. Przed umówieniem wizyty musi się Pani zgłosić do lekarza rodzinnego, który wypisze Pani niezbędne skierowanie.

Pozdrawiam

Witam,

zalecałabym leczenie za pomocą terapii poznawczo - behawioralnej, bardzo wysoka skuteczność, w leczeniu, takich zaburzeń jak:
Depresja
Lęk paniczny
Agorafobia i inne fobie
Fobia społeczna
Bulimia
Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne
Zespół Stresu Pourazowego
Terapia CBT może pomóc zmienić wzory negatywnego myślenia (aspekt poznawczy) - to pozwala ukształtować emocje (aspekt emocjonalny) i zachowanie (aspekt behawioralny), w określonych sytuacjach, co przyczynia się do poprawy samopoczucia.
Takie objawy, które Pani opisują mogą być, w przebiegu zaburzeń nerwicowych i lekowych.
Pozdrawiam serdecznie