Czy powinnam być może udać się do specjalisty?

Czy powinnam udać się do specjalisty? Dzień dobry. Mam 23 lata, mieszkam z rodzicami i młodszym rodzeństwem. Mam problem z usamodzielnieniem się. Podejrzewam u sobie również fobię społeczną, odczuwam lęk przed odbieraniem telefonów i wykonywaniem ich, boję się również pójść na rozmowę kwalifikacyjną (mam wrażenie, że tylko mnie wyśmieją). Dodatkowo kończę właśnie studia i powinnam bronić licencjat, ale jestem wręcz przerażona tym, co dalej. Rodzice na mnie naciskają, żebym choćby nie wiem co skończyła studia (już z jednych zrezygnowałam wcześniej po 1 semestrze) i szybko znalazła pracę. Bardzo nie chce ich zawieść, ale boję się tego, że już ich zawiodłam swoim zachowaniem. Naprawdę nie wiem, co jest ze mną nie tak, że nie potrafię się uniezależnić (mama bardzo często mi to wypomina). Bardzo chcę to zmienić, tylko, może to głupio zabrzmi, ale nie potrafię. Czy powinnam udać się do specjalisty? Czy po prostu wychodzi na to, że jestem leniwa i wygodna, i lubię żyć na garnuszku rodziców nic nie robiąc?

Dzień dobry,

Z tego, co Pani pisze, wynika, że może Pani cierpieć na fobię społeczną. To nic strasznego, ale wymaga psychoterapii. Polecam terapię poznawczo-behawioralną, która jest najlepsza w leczeniu zaburzeń lękowych. Proszę sobie nie wyrzucać lenistwa :) Gdyby była Pani leniwa, pewnie nie pisałaby Pani z prośbą o pomoc. Odwagi! Wiem, że przebywanie pod jednym dachem z krytycznymi rodzicami może być trudne. Prawdopodobnie nie rozumieją, że rzeczywiście ma Pani problem z lękiem. Im szybciej obniży Pani swój lęk i zdobędzie pracę, tym szybciej się Pani uniezależni, co wpłynie pozytywnie na Pni samopoczucie. Pierwszy krok to rozpoczęcie terapii poznawczo-behawioralnej lęku społecznego. Proszę znaleźć terapeutę (koniecznie z tego nurtu terapii!) w swojej okolicy lub zdecydować się na terapię online. Polecam też książki "Umysł ponad nastrojem" C. Padesky oraz "Lekarstwo na zmartwienia" Robet L. Leahy do samodzielnego stosowania. Powodzenia!