Czy odchudzanie spowodowało zanik miesiączki?

Wiec, od pół roku bardzo intensywnie się odchudzam. Okresu dostałam w wieku 11 lat, obecnie mam 14. Zawsze miesiączkowałam regularnie. Lecz od dwóch miesięcy nie dostałam okresu. Martwię się, bo nie współżyłam z chłopakiem, także bycie w ciąży wykluczam. Czy to może być jeden ze skutków ubocznych zbyt nachalnego odchudzania się? Jakby to miało pomoc, ważę 53 kg i mam 170 cm wzrostu.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

W pierwszych latach miesiączkowania u wielu nastolatek obserwuje się nieregularność krwawień. Jednym z powikłań intensywnego odchudzania mogą być zaburzenia cyklu. Nie można również wykluczyć innych przyczyn zatrzymania miesiączki.

Odchudzanie w wieku dojrzewania powinno mieć miejsce tylko w uzasadnionych medycznie przypadkach oraz odywać się pod okiem lekarza lub dietetyka. Jeśli brak miesiączki będzie się dalej utrzymywał powinnaś umówić się na wizytę do lekarza specjalisty ginekologa. W przypadku osób nieletnich na badanie ginekologiczne potrzebna jest pisemna zgoda opiekuna.