Czy opóźnienie w zażyciu tabletki trwające krócej niż 12 godzin wpływa na skuteczność antykoncepcji?

W drugim tygodniu przyjmowania tabletek zdarzyło mi się jednego dnia przyjąć tabletkę z 4-godzinnym opóźnieniem i następnego z 5-godzinnym opóźnieniem. Kolejnego dnia współżyłam z chłopakiem, jednak we mnie nie doszedł. Paczka skończyła mi się 7 kwietnia i okresu zwykle dostaje 2-3 dni po tym. Więc powinnam dostać 10 kwietnia. Jest 11 i nie zanosi się w ogóle na krwawienie, zawsze boli mnie brzuch, a teraz nic. Czy mogłam zajść w ciążę? Od czasu tego współżycia stresuję się i od jakiegoś czasu piję sporo magnezu, czy to może mieć wpływ na to, że okres mi się opóźnia lub że w ogóle nie nadejdzie???

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Opóźnienie w zażyciu tabletki, trwające krócej niż 12 godzin, nie powinno powodować obniżenia skuteczności antykoncepcji hormonalnej. Jeśli między kolejnymi tabletkami nie upływa więcej niż 36 godzin, to "kłopoty" nie powinny wystąpić. Brak miesiączki podczas 7-dniowej przerwy między opakowaniami może wystąpić czasami u kobiet, które zażywały tabletki zgodnie z zaleceniami i nie musi być powodem do zmartwień. Jednak zawsze w takiej sytuacji należy wykluczyć ciążę przed rozpoczęciem kolejnego opakowania (antykoncepcja hormonalna jest szkodliwa dla płodu). Jeśli krwawienie nie pojawi się podczas tej przerwy, należy wykonać test ciążowy lub udać się do lekarza.

Pozdrawiam!