Czy ortopeda prawidłowo zdiagnozował wyniki rezonansu magnetycznego?

Ból biodra promieniujący aż do kostki... Witam, dwa miesiące temu nagle z dnia na dzień pojawił mi się silny ból prawego biodra, który uniemożliwiał mi w znacznym stopniu poruszanie się, dwa tygodnie chodziłem z tym bólem do pracy (praca stojąca) po czym tak się nasilił że nie mogłem przejść 100 metrów, lekarz rodzinny wysłał mnie do ortopedy oraz na zdjęcie rtg biodra (zdjęcie nic nie wykazało), ortopeda stwierdził że to zapalenie krętarza i mam przyjść na następną wizytę na podanie blokady (depo-medrol) półtora tygodnia później poszedłem na podanie blokady lecz w tym okresie ból przeszedł na pachwinę, przy wykonywaniu gwałtowniejszych ruchów nogą, na udo oraz najsilniej na kolano w takim stopniu że nie mogłem stawać na prawej nodze, problemem było nawet przejście do łazienki o czym poinformowałem ortopedę, wtedy stwierdził że to jednak będzie od kręgosłupa (ucisk kręgu na nerw) przepisał mi tabletki ACLEXA 200mg i mam sobie zrobić zdjęcie rtg kręgosłupa, nic nie wykazało więc zrobiłem rezonans magnetyczny, oto jego wynik: Dane kliniczne: brak urazu, ból promieniujący od ok. miesiąca do kończyny dolnej prawej (biodro-kolano) Badania poprzednie : brak Opis: Spłycenie fizjologicznej lordozy kręgosłupa lędźwiowego, z bardziej poziomym ustawieniem kości krzyżowej; Na poziomie L4/L5 widoczne jest uwypuklenie zarysu krążka międzykręgowego typu `bulging disc` modelujące worek oponowy. Na poziomie L5/S1 widoczna jest drobna centralna wypuklina (protruzja) krążka międzykręgowego przylegająca do worka oponowego oraz lewego korzenia S1. Degeneracyjna dehydratacja krążka międzykręgowego L4/L5. Degeneracyjna dehydratacja i obniżenie wysokości krążka międzykręgowego oraz L5/S1. Drobny guzek Schmorla tylnej części dolnej blaszki granicznej trzonu L1; Poza tym obraz korzeni ogona końskiego, kręgosłupa, kanału kręgowego i końcowego odcinka rdzenia kręgowego w odcinku lędźwiowym bez zmian. Wnioski: Wczesna dyskopatia krążków międzykręgowych L4/L5 oraz L5/S1, bez cech ucisku na korzenie nerwowe. w międzyczasie ból przeszedł również na zewnętrzną stronę nogi (z boku) między piszczelem a łydką, właśnie wróciłem od ortopedy, który po zapoznaniu się z wynikami rezonansu stwierdził że to nic takiego że to z powodu początku dyskopatii, ale na końcu wyraźnie jest napisane że "...bez cech ucisku na korzenie nerwowe..." i przepisał znów tabletki ACLEXA oraz zalecił basen i stwierdził że mam normalnie funkcjonować że to nic takiego, tyle tylko że ja mam ogromny problem z przejściem kilkuset metrów i moje pytanie brzmi czy ortopeda dobrze zdiagnozował? dziś kończy mi się L4 i nie wyobrażam sobie jutro dojścia do pracy nie wspominając już o tym że po dojściu będę musiał chodzić przez 8 godzin wokół stołu w pracy (praca na produkcji), proszę o radę czy ortopeda dobrze mnie zdiagnozował czy może poradzić się innego ortopedy? pozdrawiam

Lek. Tomasz Budlewski

wskazana wizyta u neurologa i ew u neurochirurga po badaniu będzie można zalecić dalsze postępowanie. wskazane byłoby usg biodra aby wykluczyć ew stan zapalny

Jednocześnie przepraszamy za dłuższy niż zwykle okres oczekiwania na odpowiedź.