Czy PCO można leczyć innymi sposobami?

Mam 26 lat. Od prawie 8 lat biorę tabletki antykoncepcyjne. Zaczęłam je brać, bo pojawiło się u mnie nadmierne owłosienie i odkryto u mnie torbiel na prawym jajniku. Stwierdzono zespół policystycznych jajników. Dzięki braniu leków torbiel się wchłonęła, ale lekarz zalecił dalsze branie leków antykoncepcyjnych. Tak też się stało. Po prawie ośmiu latach przestałam je brać i już po 3 miesiącach pojawiła się znów torbiel, też na prawym jajniku. Znów więc zaczęłam brać leki antykoncepcyjne. Mam kilka pytań odnośnie tej sytuacji. Czy fakt, że torbiel pojawia się tylko na jednym, prawym jajniku, to lepiej rokuje dla mojej ewentualnej przyszłej ciąży? Dodam, że nigdy wcześniej, przed rozpoczęciem brania leków antykoncepcyjnych przed ośmiu laty, zawsze miałam miesiączki regularne. Chciałabym także zapytać, czy jest jakaś inna możliwość leczenia tych torbieli np. chirurgiczna? Czy to, że ta torbiel się tak szybko odnowiła, oznacza, że całe życie będę musiała brać te leki? Czy jeśli uda mi się zajść w ciążę, to czy po urodzeniu dziecka ta choroba się wyciszy? (Bo wiem, że wyleczyć jej nie można). Czy w moim przypadku jest większe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę bliźniaczą? Pozdrawiam
26 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Postaram się odpowiedzieć na Pani pytania.

"Czy fakt, że torbiel pojawia się tylko na jednym, prawym jajniku, to lepiej rokuje dla mojej ewentualnej przyszłej ciąży?" Fakt, że torbiel pojawia się z jednej strony nie ma aż takiego znaczenia. Zespół policystycznych jajników (PCO) to zaburzenia hormonalne, dotykają całego organizmu.

"(...) czy jest jakaś inna możliwość leczenia tych torbieli np. chirurgiczna?" Leczenie chirurgiczne PCO  to ostateczność. Operację wykonuje się wtedy, gdy inne sposoby leczenia zawiodą. Jakakolwiek operacja to nie jest "byle co", i należy jej unikać w miarę możliwości.

"Czy to, że ta torbiel się tak szybko odnowiła, oznacza, że całe życie będę musiała brać te leki?" Prawdopodobnie będzie Pani musiała przyjmować leki do czasu menopauzy.

"Czy jeśli uda mi się zajść w ciążę, to czy po urodzeniu dziecka ta choroba się wyciszy?" Niestety, najprawdopodobniej po urodzeniu dziecka choroba nie zmniejszy swojego nasilenia.

"Czy w moim przypadku jest większe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę bliźniaczą?" Jeśli podczas prób zajścia w ciążę będą stosowane leki hormonalne, to prawdopodobieństwo ciąży bliźniaczej może wzrosnąć.

Chciałabym jeszcze tylko zwrócić Pani uwagę, z punktu widzenia medycznego i biologicznego - kobieta z PCO największą szansę na ciążę ma przed 30 rokiem życia. Potem pojawiają się zazwyczaj kłopoty. Proszę to wziąć pod uwagę.

Pozdrawiam!