Czy penicylina w zastrzykach może mieć wpływ na wzrost kości u 12 latka?

Będąc małym dzieckiem dostawałam w szpitalu penicylinę zastrzykowi przez okres miesiąca, potem przerwa parę miesięcy i znów przez kolejny miesiąc, z powodu właściwie nieokreślonego wtedy dosłownie, ponieważ podejrzewali zaparcia, bóle brzucha, a za trzecim razem okazało się, że powodem dolegliwości był torbiel na jajniku podrażniający wyrostek, co skończyło się wiadomo operacją. Kiedyś usłyszałam, że właśnie w tym wieku podawanie tego leku w dużych dawkach a dostawałam chyba 2 razy dziennie (chodź dawki dosłownej nie pamiętam) może spowodować zatrzymanie wzrostu i rozwój kości---to było dawno ale to pytanie gnębi mnie. Czy to możliwe? Dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Nie są mi znane dane, jakoby antybiotyki z grupy penicylin stosowane u dzieci powodowały zaburzenia wzrostu kości. Nie wiem także na jakiej podstawie wysunął Pan takie podejrzenia. Myślę, że analiza pańskiej siatki centylowej wspólnie z lekarzem pediatrą wyjaśni, czy są podstawy do podejrzewania takich zaburzeń.