Czy picie herbaty utrudnia wchłanianie żelaza?

Dzień dobry, słyszałam, że picie herbaty utrudnia wchłanianie żelaza. Chciałam się dowiedzieć czy chodzi o każdy jej rodzaj, czy tylko czarną. Nie powinno się jej spożywać w ogóle czy np. odczekać jakiś czas po jej wypiciu, by wziąć tabletki z żelazem?

Wszelkie leki generalnie warto popijać wodą. Jest ona najbardziej neutralnym, a w tym sensie najbezpieczniejszym pod kątem interakcji, płynem.

To taniny, organiczne związki chemiczne zmniejszają wchłanianie się żelaza. Najwięcej jest ich w herbatach zielonych (choć w niektórych gatunkach jest ich niewiele), a najmniej w czarnych. Jeśli chodzi o popijanie nią leków czy innych tabletek, lepiej zamienić ją na zwykłą wodę, która w tej kwestii jest najpewniejsza i najbezpieczniejsza.