Czy picie kawy i antydepresanty kolidują ze sobą?

Dzień Dobry Czy picie kawy i przyjmowanie antydepresantu Seronil w wysokiej dawce przy nerwicy natęctw może ze sobą kolidować w jakiś sposób? Czy kawa może osłabiać/wzmacniać działanie leku? Jeśli tak to w jakim odstępie czasowym można po lub przed wypiciem kawy zażyć lek?

Witam! W rozsądnych ilościach nie powinno być problemów. Jeżeli jednak pijemy znaczne ilości kawy, to należy się liczyć z jej działaniem psycho aktywizującym, czyli przyspieszeniem akcji serca, wzmożeniem perystaltyki jelit, niepokojem wewnętrznym, a nawet lękiem, bezsennością etc. Generalnie substancje działające na c.u.n. mogą osłabiać lub potęgować swoje działanie. Problem czasu przyjmowania leków i kawy w zasadzie nie jest priorytetem: SSRI i SNRI działają 24 godziny, a czasem dłużej. Bardziej istotne jest dopasowanie do rytmu dobowego. Pozdrawiam W. Łuczkowski.