Czy po usunięciu tarczycy można współżyć bez zabezpieczenia?

Witam. Jestem prawie 2 msc po usunięciu tarczycy. Choruję na gravesa-basedova. TSH miesiąc po operacji wynosiło 83. Biorę euthyrox 150mg 1x1. Czy mając taki wynik tarczycy mogę uprawiać seks bez zabezpieczenia, czy lepiej się zabezpieczyć. Bardzo chcemy z mężem mieć dziecko ale wiem że taki wynik TSH jest niewłaściwy, mój endokrynolog mówi że i tak się nie uda to można się kochać bez gumek. Ja mam jednak mieszane odczucia. Czy gdyby się udało zajsc w ciaze taki wynik TSH będzie dla dziecka bezpieczny? Czy będzie ryzyko poronienia. Ginekolog odradza póki co starania i każe odczekać min 6 msc aż wyniki się ustabilizują
KOBIETA, 31 LAT 7 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

skoro ginekolog odradza starania o ciążę i prosi o odczekanie co najmniej sześciu miesięcy, to proszę stosować się do jego zaleceń. Choć wysokie TSH może być utrudnieniem, jeśli chodzi o zajście w ciążę, to mimo to, może zdarzyć się inaczej.

W związku z tym bezpieczniej byłoby stosować zabezpieczenie, mimo zapewnień endokrynologa, że nie uda się Pani zajść w ciążę. Warto dopytać o tę kwestię również ginekologa, który po badaniu ginekologicznym będzie w stanie powiedzieć coś więcej. Wysokie TSH w ciąży może negatywnie wpłynąć na dziecko oraz doprowadzić do poronienia.

Zachęcamy do zapoznania się z innymi pytaniami na ten temat:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/mozliwosc-ciazy-po-wycieciu-tarczycy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wysokie-tsh-a-planowanie-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/badanie-tsh-u-22-latki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.