Czy podczas badania dna oka może dojść do wylewu podspojówkowego?

Dzień dobry Czy podczas badania dna oka (bez kropli rozszerzających) może dojść do wylewu podspojówkowego czy pęknięcia żyłek w gałce ocznej lub ich powiększenia (pajączki) na skutek ostrego światła jakie jest emitowane podczas badania dna oka? Dziękuję

Witam,
takie zmiany nie są możliwe na skutek badania oka. Pęknięcie naczyń spojówkowych zwykle jest związane z kruchością naczyń w ogóle.
Jeżeli naczynia popękały to dlatego, że były słabe już wcześniej pewnie na skutek nadciśnienia tętniczego z powodu, którego zlecone było badania dna oka.

Pozdrawiam
Agnieszka Nowosielska