Czy potrzebuję skierowania do onkologa?

Mam 23 lata. Wyczułam zgrubienie w piersi. Czy potrzebuje skierowanie do onkologa ??

Redakcja abcZdrowie

Witam,

regularne samobadanie piersi jest bardzo istotne, natomiast warto wiedzieć, że nie każda zmiana w piersi czy jej okolicach jest powodem do niepokoju, gdyż wiele z nich wynika z cyklu miesiączkowego bądź zaburzeń hormonalnych.

Łagodne dysplazje, będące skutkiem zaburzeń gospodarki hormonalnej, to torbiele, zmiany włóknisto-szkliste czy rozrostowe przewodów wyprowadzających. Proszę zapoznać się z tym artykułem, omawia najbardziej powszechne zmiany w obrębie piersi: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-piersi.

Diagnostyka, którą powinna Pani podjąć na początek nie wymaga wizyty u onkologa, lecz u internisty bądź ginekologa, w zależności od tego, do kogo łatwiej będzie się obecnie dostać. Lekarz ginekolog na podstawie badania palpacyjnego może skierować Panią na USG oraz badania hormonalne w celu ustalenia charakteru zmian. USG oraz ocena stężenia estrogenów, progestagenów, prolaktyny, steroidów i hormonów tarczycy pozwoli lekarzowi na ustalenie przyczyn dolegliwości, a także będzie wskazówką do leczenia lub dalszej diagnostyki. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zmiany-lagodne-w-piersiach.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.