Czy powinnam się martwić takim stanem zdrowia dziecka?

Dzieńdobry moj syn ma 3 latka, pewnego dnia odebralam go z przedszkola z goraczka 39,7 ,podalam mu paracetamol na zmiane z nurofen i temperatura spadla po dwuch dniach,ale pojawila sie lekka wysypka na pupie oraz na dloniach mial taka kaszke z czerwonymi Chrostkami . Puupe posmarowalam sudocremem a dlonie bambino kremem i tak przez kilka dni . Weszlam na forum przeczkola i sie dowiedzialam ze kilkanascie dzieci zachorowalo na bostonke i biora antybiotyki ze to powazny wirus,ale moje dziecko przeszlo to z lekkimi objawami apetyt ,energie ma .Po ok.10dniach zaczela schodzic mu skura z naparstków palcy dloni i stóp ,węzły chłonne sie powiekszyly . Teraz nie wiem co ja mam zrobic lekaz powiedzial ze antybiotyk jest nie potrzebny zeby czekać martwię sie bo te wezly za widoczne na szyji i czasem pokaszluje . Pomocy?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opisane przez Panią symptomy wskazują na bostonkę. Choroba bostońska to infekcja wirusowa, która jest wysoce zakaźna – stąd zazwyczaj chorują na nią dzieci do 10. roku życia, uczęszczające do szkół i przedszkoli. Wbrew tajemniczo brzmiącej nazwie i niepokojących symptomach (pojawiająca się nagle wysoka gorączka, wysypka) jest chorobą szybko ustępującą i niezmiernie rzadko powodującą jakiekolwiek powikłania. Stąd Pani niepokój jest nieuzasadniony, zwłaszcza że, jak sama Pani wspomina, dziecko przechodzi chorobę łagodnie.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem, powinien przybliżyć Pani pojęcie bostonki: https://portal.abczdrowie.pl/choroba-bostonska.

Co do leczenia, to powinna Pani wiedzieć, że antybiotykoterapię stosuje się tylko przypadku chorób o etiologii bakteryjnej, a nie wirusowej. Stąd nieuzasadnione byłoby zastosowanie antybiotyku do leczenia bostonki.

Zachęcam do lektury tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/antybiotyki-u-dzieci.

Tę chorobę leczy się doraźnie – m.in. zbijając gorączkę. Sugeruję, by zastosowała się Pani do zaleceń pediatry, a w razie gdyby pojawiły się inne, niepokojące Panią dolegliwości lub stan dziecka nie poprawiał się, warto udać się ponownie na konsultacje do lekarza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.