Czy powinnam się matrwić? Seks bez zabezpieczeń i brak ciąży

Witam. Mam 22 lata. Od kilku miesięcy współżyję ze swoim partnerem bez zabezpieczenia i nie zachodzę w ciążę. Wiem, że to jeszcze nie powód, by mówić o bezpłodności, ale mam niepokojące mnie objawy. Mianowicie zdarzają mi się nieregularne miesiączki, podbrzusze i jajniki zaczynają boleć nawet tydzień przed, jestem nadmiernie owłosiona w okolicy łonowej i na udach, mam trądzik. Jest jeszcze jedna kwestia. Czasem odczuwam ból podczas stosunku, a nasienie mojego partnera ze mnie wypływa. Nie odczułam bólu podczas pierwszego stosunku. Czy to może być błona, która tamuje dojście do mojego wnętrza? Moja miesiączka trwa ok. 8 dni, a cykl ok. 30. Przez ostatnie 3 mies. okres dostawałam po ok. 20 dniach cyklu. Bardzo proszę o odpowiedź i z góry serdecznie dziękuję.

Witam!

Brak ciąży po kilkumiesięcznym okresie starań rzeczywiście nie jest powodem do zmartwień. Jednak opisane przez Panią objawy wymagają wyjaśnienia.

Nadmierne owłosienie, nieregularne miesiączki oraz trądzik są charakterystyczne dla zespołu policystycznych jajników (PCOS). Powodem choroby jest zaburzone funkcjonowanie jajników. Przyczynia się to do wzrostu stężenia androgenów (męskich hormonów płciowych), co powoduje m.in. trądzik i nadmierne owłosienie. Ponadto występują zaburzenia miesiączkowania, niepłodność, otyłość, zaburzenia gospodarki węglowodanowej. Więcej informacji o PCOS znajdzie Pani na stronie http://abctradzik.pl/zespol-policystycznych-jajnikow.

Z drugiej strony nieregularne miesiączki, krwawienia > 7 dni, bolesne stosunki i bóle podbrzusza są charakterystyczne dla endometrizy. Schorzenie polega na pojawieniu się błony śluzowej macicy poza jej jamą, np. w jajowodach, jajnikach. Oprócz powyższych dolegliwości może powodować trudności w zajściu w ciążę.

Nie każda kobieta odczuwa ból podczas pierwszego stosunku. W dużej mierze uzależnione jest to od kształtu błony dziewiczej. Jeżeli nie zamyka całkowicie wejścia do pochwy, ból może nie występować.

Badanie USG powinno rozstrzygnąć, co jest przyczyną opisywanych przez Panią objawów. Być może konieczne będą również badania hormonalne. W tym celu Powinna się Pani zgłosić do lekarza ginekologa.