Czy powinnam skonsultować brak okresu z ginekologiem?

Mam 19 lat, przez rok nie miałam okresu że względu na zaburzenia odżywiania, przez które schudłam 20kg. W styczniu tego roku pierwszy raz odzyskałam okres, jednak nie pojawił on się w lutym Tkanka tłuszczowa u mnie jest już na normalnym poziomie, a jednak okresu nie było. Powinnam iść z tym do ginekologa czy zobaczyć czy w marcu wszystko znowu wróci do normy?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

brak okresu, który występuje z powodu problemów z odżywianiem powinien być skonsultowany z lekarzem.

Odżywianie wpływa na cykl miesiączkowy, więc jeśli do organizmu nie docierają niezbędne składniki odżywcze, cykl ten przestaje działać prawidłowo. Następuje zanik miesiączki, który może być niebezpieczny w skutkach.

Zanik miesiączki u osób cierpiących z powodu zaburzeń odżywiania może doprowadzić nawet do bezpłodności, dlatego ważne, aby jak najszybciej zgłosiła się Pani do ginekologa. Im szybciej okres powróci do normy, tym większe szanse na płodność.

Brak okresu może zaburzyć gospodarkę hormonalną i doprowadzić do tzw. premenopauzy. Obniżony poziom estrogenu przyczynia się do ubytków wapnia w kościach, czyli osteopenii – choroby uznawanej za wczesne stadium osteoporozy. Często dochodzą do tego problemy z samoakceptacją, dlatego leczenie zaburzeń odżywiania wymaga zazwyczaj współpracy kilku specjalistów, m.in. ginekologa, endokrynologa, psychologa/psychoterapeuty oraz dietetyka.

Powrót menstruacji to proces indywidualny, nie zawsze zależny od ilości kilogramów, dlatego powrót do normalności u każdego następuje w innym czasie.

Brak okresu z powodu odżywiania to częsty problem. Nasi użytkownicy zadawali podobne pytania pod poniższymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-okresu-po-zaburzeniach-odzywiania, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-okresu-po-odchudzaniu-przy-zaburzeniach-odzywiania, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-okresu-od-dwoch-lat-z-powodu-odzywiania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.