Czy powinnam udać się do innego stomatologa?

Witam, Wczoraj mialam wizytę u stomatologa na której uzupełniono mi ubytek jednego zęba. Znieczulenie trzymalo przez okolo 8 godzin, a juz po 4 godzinach na policzku pojawiła się opuchlizna oraz siniak wielkości piłki golfowej. Czy jest to normalne? Dentysta u którego byłam wczoraj nie miał niestety czasu, jednak asystentka spędziła kilka minut wypytując mnie o ból oraz opuchliznę, po czym stwierdziła, że czegos takiego nie widziała po uzupełnieniu zeba. Powiedziała że być może to reakcja alergiczna ale "inni pacjenci reagowali dobrze"... Czy powinnam udać się do innego stomatologa dziś lub jutro? Czy po prostu przeczekać aż zasinienie "zejdzie" i nie przejmować się tym... Bardzo proszę o pomoc. Z góry dziękuję.
KOBIETA, 32 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opuchlizna i zasinienie po uzupełnieniu ubytku zęba mogą wystąpić jako naturalna reakcja organizmu na zabieg stomatologiczny. Zazwyczaj są one wynikiem urazu lub manipulacji w obrębie dziąsła podczas zabiegu.

Ważne jest, aby obserwować swoje objawy i ocenić, czy są one silne, pogarszają się lub powodują znaczny dyskomfort bólowy. W przypadku nasilenia objawów, czy pojawieniu się gorączki, trudności w oddychaniu i silnego obrzęku, zalecamy pilny kontakt ze stomatologiem.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam w linku poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/szczekoscisk-i-opuchlizna-po-ekstrakcji-zeba

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Opuchlizna i siniak po uzupełnieniu ubytku w zębie mogą wystąpić w niektórych przypadkach i są często wynikiem reakcji zapalnej organizmu na procedurę stomatologiczną. Jest to normalna reakcja w wielu przypadkach i zazwyczaj ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni.

Jednakże, jeśli opuchlizna jest bardzo duża, utrzymuje się dłużej niż kilka dni lub towarzyszą jej inne niepokojące objawy, zalecam skonsultowanie się z innym stomatologiem lub lekarzem stomatologiem. Mogą zalecić dalsze badania lub ocenę, aby wykluczyć jakiekolwiek powikłania lub reakcje alergiczne.

Jeśli nie masz innych objawów, takich jak silny ból, gorączka, trudności w oddychaniu, silne uczucie pieczenia lub trudności w otwieraniu ust, możesz poczekać kilka dni, obserwować i monitorować swoje objawy. Jeśli objawy nasilają się lub utrzymują, skontaktuj się z lekarzem lub stomatologiem.

Wybielanie zębów lampą Białystok