Czy powinnam w tej sytuacji zrobić biopsję?
Moje wyniki z usg piersi Sutki o budowie gruczołowo-tłuszczowej. W piersi prawej dość liczne torbiele - największa torbiel na godz. 7 przy otoczce o wym. 14x6,7mm. W PP przybrodawkowo na godz. 12 skupisko torbieli wym. 16x7mm W PL kilka torbieli sr. do 6mm. W PL na godz. 3 obwodowo skupisko torbieli wym. 9x3mm. Innych zmian ogniskowych litych i torbielowatych nie uwidoczniono. W dołach pachowych obustronnie obecne owalne węzły chłonne z zat. tł. , najwiekszy po lewej ma wym. 18x6,6mm. Kategoria US- BIRADS:3 Moje pytanie - czy powinnam zrobić biopsje czy powtórzyć badanie po pół roku ? Z góry dziękuje za odpowiedź

KOBIETA, 38 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy,
Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badanie obrazowe piersi. To bardzo ważna profilaktyka w kierunku różnych chorób tych gruczołów oraz dokładna ocena stanu funkcjonowania piersi.
Biorąc pod uwagę przedstawione wyniki badań, można by stwierdzić, że zaobserwowano prawdopodobnie liczne skupiska torbieli. Są to niewielkie zmiany i nie powinny na chwilę obecną dawać powodów do niepokoju. Jednakże, ze względu na obecność owalnych węzłów chłonnych w dołach pachowych, powinno się powtórzyć badanie USG w niedalekiej przyszłości. W przypadku braku pojawienia się nowych zmian, prawdopodobnie nie będzie konieczności wykonywania biopsji. Jednakże o wszystkim powinien decydować lekarz ginekolog lub chirurg onkolog.
Zalecamy Pani, w razie wszelkich wątpliwości konsultację z lekarzem specjalistą, aby zdecydował o dalszym postępowaniu i ewentualnej diagnostyce.
Życzymy Pani dużo zdrowia!
Podobna tematyka została przedstawiona również w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/badanie-usg-piersi
https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-usg-piersi
https://portal.abczdrowie.pl/torbiele-piersi