Czy powinnam wrócić do brania tabletek?

Mam 18 lat i tego samego chłopaka od lat 3. Kochamy się średnio raz na tydzień/2 tygodnie. Stosowałam antykoncepcję hormonalną rok temu, ale teraz uznałam, że to zbyt dużo kłopotu licząc ilość naszych stosunków. Od tamtej pory stosujemy razem: prezerwatywę (z apteki zawsze), stosunek przerywany, globulki dopochwowe oraz zawszę zwracam uwagę żebym nie miała dni płodnych (tyle o ile). Na razie bez wpadki, ale wciąż jest ta niepewność. Czy lepiej jednak brać te tabletki? Jak dawniej? Proszę o radę- chciałabym skończyć studia a dopiero potem rodzić dzieci.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Metody stosowane przez Ciebie praktycznie wykluczają możliwość zajścia w ciążę, a obserwując dni płodne poznajesz swój organizm, dzięki czemu w przyszłości szybciej zauważysz wszelkie niepokojące sygnały. Główną zaletą tabletek antykoncepcyjnych jest względna wygoda z nimi związana. Stanowią one jednak dość istotną ingerencję w równowagę organizmu. Jeżeli stosowane przez Ciebie metody nie stanowią zbyt dużego obciążenia, to spokojnie możesz je kontynuować - nie ma powodu do obciążania się sztucznymi hormonami.

Pozdrawiam serdecznie!