Ból głowy przy braniu tabletek - powinnam zrobić przerwę?

Witam! Jestem mamą 4-letniego dziecka. 2 mies. po porodzie zaczęłam brać minipigułkę i brałam przez 2 lata, bo tyle karmiłam piersią. Później moja ginekolog mi przepisała Y... i brałam ją przez półtora roku. Niestety, nie byłam z niej zadowolona, czułam się ciągle napuchnięta i skarżyłam się na częste bóle głowy, szczegolnie w ostatnim tygodniu brania tabletek, które nie ustępowały ani po asp..., ani po par...1000, ani po bruf... 600, ani nawet po auli...:) Zdecydowałam się na zmianę i wróciłam do starego, branego przed ciążą harm... Niestety, tylko przez pierwsze 3 mies. się sprawdzał. Teraz od trzech kolejnych wrócił ból główy i wydaje się być jeszcze bardziej uporczywy. Na dodatek dawniej pomógł mi schudnąć prawie 10 kg w 6 mies. bez żadnej diety, a teraz ma działanie chyba odwrotne. Mimo diety, waga jest ciągle ta sama, a ja czuję się jak balon. Czy powinnam odstawić na jakiś czas tabletki (od 4 lat nie robiłam przerwy) i zobaczyć, czy ból głowy minie? Czy może powinnam zrobić dodatkowe badania? Dodam, że mieszkam za granicą i jestem pod opieką mojej ginekolog, wszystkie badania mam w normie. Pap test robię co dwa lata. No może tylko po ciąży nie udało mi się wrócić do dawnej wagi (przed ciążą 63 kg, teraz 70 przy wzroście 172), ale zaczynam myśleć, że może to wina tych wszystkich tabletek. Proszę o poradę.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Bóle głowy to jeden z częstszych skutków ubocznych antykoncepcji hormonalnej (zdarzają się u 1-10% kobiet ją stosujących). Niestety, może być tak, że nie uda się teraz dobrać odpowiednich pigułek tak, aby bóle głowy się nie pojawiały... Pigułki, które służyły Pani kiedyś, teraz dają działania niepożądane - tak czasami bywa, najwidoczniej po porodzie zmieniła się Pani gospodarka hormonalna. Być może warto byłoby wrócić do minipigułki. Czasami jest tak, że kobiety, które źle znoszą pigułki dwuskładnikowe, dobrze tolerują minipigułkę. Proszę porozmawiać ze swoją ginekologiem. Jeśli ta zmiana nie pomoże, to może być niestety tak, że Pani organizm źle znosi sztuczne hormony i nie powinna Pani stosować antykoncepcji hormonalnej...

Co do kłopotów z utratą zbędnych kilogramów - pigułki antykoncepcyjne mogą wzmagać apetyt, a jak ciągle mamy ochotę coś zjeść, to trudno jest utrzymać linię. Zatrzymywanie wody w organizmie, mogące być skutkiem hormonów zawartych w tabletkach, może także spowodować przyrost masy - ale najwyżej 2 kg, nie więcej! Nie ma cudów, jeśli waży Pani więcej niż powinna, to jest to spowodowane zbyt dużą, w stosunku do potrzeb, podażą kalorii (czyli zbyt dużą ilością jedzenia). Jeśli chce Pani stracić kilka zbędnych kilogramów, to sama dieta może nie dać efektów. Uprawianie sportu 2 lub 3 razy w tygodniu po 1,5 godziny powinno sprawić, że waga w końcu drgnie!

Pozdrawiam!