Seks po owulacji jako metoda antykoncepcji

Czy uprawianie seksu bez żadnych zabezpieczeń do 2 tygodni po owulacji można traktować jak pewną metodę antykoncepcji? Teoretycznie kobieta jest wtedy niepłodna, ale czy mimo to nie może się zdarzyć tak, że jednak dojdzie do zapłodnienia? Na przykład gdyby komórka jajowa po owulacji była zdolna do zapłodnienia przez okres dłuższy niż 24 godziny, to mogłaby się przytrafić "wpadka". Jakie ryzyko niesie ze sobą stosowanie takiej metody? Na co należy uważać, stosując ją? O ile w ogóle można traktować to jako jako metodę antykoncepcji.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Ściśle rzecz ujmując, nie jest to metoda antykoncepcyjna, ponieważ "wykorzystując" fakt, że kobieta jest płodna tylko przez kilka dni w cyklu i współżyjąc w tym okresie bez żadnych dodatkowych środków czy zachowań (typu stosunek przerywany), nie działamy właściwie przeciwko (anty) zapłodnieniu.

Jeśli jest Pani w 100% pewna momentu owulacji, to współżycie potem, aż do miesiączki, daje całkowitą pewność, że nie dojdzie do ciąży. Jest to bowiem okres bezwzględnej niepłodności (w przeciwieństwie do okresu zaraz po miesiączce, który nazywamy okresem względnej niepłodności). Najtrudniejsze jest okeślenie momentu owulacji. Zwykle zanim zacznie się to udawać, minąć musi kilka cykli uważnej, rzetelnej samoobserwacji. U niektórych kobiet dużym ułatwieniem jest fakt odczuwania tzw. bólu owulacyjnego.

Pomijając możliwość przeniesienia zakażeń, przed którymi chroni (częsciowo) jedynie stosowanie prezerwatyw, metody naturalne nie powodują żadnych zagrożeń, mają natomiast jedną podstawową zaletę - nie ingerują w naturę i dają głęboki wgląd w rytm własnego organizmu.

W kwestii samoobserwacji może Panią również zainteresować moja odpowiedź na inne pytanie: /pytania/jak-oblicza-sie-dni-plodne.

Pozdrawiam serdecznie!