Czy powinno mnie martwić takie zachowanie mojego dziecka?

4 letnie dziecko pogodne dużo mówiące bawiące się z dziećmi lubi kontakt z ludźmi lubi zabawę z ludźmi reaguje na imię i na każde polecenie nie sprawiające problemu, ale lubi układać autka w rzędzie pokazał mu to jego dziadek i tak zostało jak mu coś nie wyjdzie to jest nerwowy ale nikogo nie bije denerwuje się krzyczy i idzie do innego pomieszczenia albo prosi o pomoc bardzo lubi się przytulać często mówi ze nas kocha i mówi zawsze o sobie np ja to zrobię nie widzę u niego nic nie pokojacego oprócz tych rzędów i nerwowo podchodzi do niektórych spraw ale tez nie zawsze zależy od dnia czy mam się czym martwić ?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jeśli ma Pan jakiekolwiek wątpliwości dotyczące rozwoju dziecka, to proszę udać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej, w której będzie można porozmawiać o tym co Pana trapi.

Problemy w wyrażeniem emocji u dzieci są powszechne. Mały człowiek nie do końca potrafi rozpoznawać i nazywać emocje. Ważne więc, aby tłumaczyć mu pewne zachowanie oraz pokazywać, w jaki sposób można rozładowywać emocje.

Układanie autek w rzędzie również nie musi świadczyć o niczym niepokojącym, zwłaszcza, jeśli taką zabawę pokazał dziecku dziadek, który z pewnością jest dla niego osobą bliską. Naszym zdaniem nie ma powodów do obaw, ale dla pewności warto porozmawiać o swoich wątpliwościach z psychologiem dziecięcym.

Nasi eksperci odpowiadali na podobne pytania innych użytkowników. Umieszczamy je poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-ukladanie-przedmiotow-w-rownym-rzedzie-przez-dziecko-oznacza-autyzm,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-juz-jest-zaburzenie-rozwoju,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/szybkie-denerwowanie-sie-u-3-latka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.