Czy prawda jest, że ciąże pozamaciczne częściej występuje przy wkładkach hormonalnych?

Witam. Mam pytanie odnośnie wkładek niehormonalnych. Ze względu na nietolerowane żadnych. Tabletek antykoncepcyjnych lekarz polecił mi wkładki niehormonalne. Stwierdził że organizm odrzuca mi hormony ze względu na chorobę autoimmunologiczna (łuszczyca) tzn jakiś czas jest dobrze a po 2-3 tyg bola mnie nogi, ciśnienie mam. Jakie jest ryzyko powikłań nosząc takie wkładki. I czy prawda jest że Ciąże pozamaciczne częściej występuje przy wkładkach hormonalnych?

Lek. Wojciech Zygmunt

Nie do końca tak jest. Chodzi o to, że wkładka wewnątrzmaciczna wywołuje przewlekły stan zapalny lub zmiany hormonalne w nabłonku macicy, przez co uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodkowi. Jednakże nie zapobiega to możliwości wystąpienia ciąży pozamacicznej, która najczęściej lokalizuje się w jajowodzie. Pozdrawiam.