Czy problemy zdrowotne mogą mieć związek z psychiką?

Witam mam lat 22 i mam synka który ma 2i pół roku wychowuje go sama. Piszę aby się dowiedzieć czy to jest problem z moja psychika a nie choroba. Problem zaczął się gdy byłam w ciąży miałam zagrożenie poronieniem potem podejrzenie wad genetycznych u dziecka to spowodowało że do końca ciąży był lek o dziecko dziennie się bałam o synka a w między czasie czytałam internet co nasilało strach. Miałam objawy takie jak dzienny ból głowy uczucie kłucia w głowie zatkane uszy i pisk w uchu tak aż do porodu . Po porodzie zostal tylko ból głowy dzienny który minął pół roku po porodzie okazało się że to bóle migrenowe . Przez 2 lata było dobrze pracowałam rok wychowywałam synka aż do sierpnia tego roku gdy musiałam przejść na urlop wychowawczy i zostałam z synem sama w domu. Zaczęło się wyszukiwanie znów chorób najmniejsza plamka na ciele syna dawała mi strach że to coś groźnego. Gdy słyszałam w nocy kaszel nie mogłam już spać do rana doszukiwalam się u siebie chorób co mnie zakulo odrazu internet i rak jelita rak żołądka wtedy to był tylko lęk aż w końcu 4 dni temu chciałam iść spać i nie umiałam zasnąć gdy próbowałam usnąć ciało moje zaczęło drżeć co trwało chwilę ale stawiało mnie na równe nogi każda próba zaśnięcia kończyła się tak samo. Następnego dnia rano czułam lek że jak wstanę będę znów się źle czuć że będę czuła uciski za uszami wstałam i było to samo wieczorem bałam się położyć spać że znów nie zasne spokojnie bo znów będzie drżeć mi ciało. W tym czasie byłam w trakcie robienia badań krwi i panicznie bałam się wyników odebrać że coś wyjdzie. Tarczyca ok morfologia z rozmazem ok EKG ok tylko tętno wysokie i lekarz chciała mnie wysłać na izbę czego ja się wystraszyłam i nie chciałam ogarnął mnie ponownie lek i placz dostałam w przychodni relanium i tętno spadło do 83. Mam ciągle uczucie ucisku na klatkę ręce mi się trzęsą raz mi zimno a raz ciepło i też się trzęsę czuje jakby serce waliło mi lecz gdy chłop słuchał to bije w normalnym tepie potrafiłam płakać nawet gdy zostawiłam syna u babci żeby odpocząć. Mam wrażenie że coś mi dolega lecz rodzina mówi że to moja głowa że jestem zdrowa jak ryba a ja i tak czuję się zmęczona gdy chodzę i staram się coś robić mnie męczy jakbym nie wiadomo co robiła mam uczucie jakbym wypiła 80 kaw i tego opanować nie potrafie to trwa non stop od tych 4 dni.

Witam Panią,
Objawy, które Pani opisuje, w tym lęk o własne zdrowie,
wskazują na zaburzenia lękowe, nerwicowe.
Prawdopodobnie stres i przykre doświadczenia
z przeszłości wywołały u Pani bezpodstawny,
a jednak dla Pani zatrważający lęk.
Możliwe, że cierpi Pani na hipochondrię, która jest silnym
zaburzeniem nerwicowym.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas osobistej
konsultacji po wnikliwym przyjrzeniu się różnym sytuacjom
i wydarzeniom na przestrzeni Pani życia, które doprowadziły
do opisanych zaburzeń.
Jednak koncentrowanie się nawet na niewielkich dolegliwościach
powoduje, że lęk o zdrowie i o własne życie narasta
i co raz trudniej go ujarzmić, a to może doprowadzić
do poważnych zaburzeń.
Bardzo niepokojący jest fakt, że własne lęki przenosi
Pani na dziecko.
Żeby Pani pomóc, trzeba poznać dokładnie naturę Pani
problemu, dotrzeć do przyczyny Pani lęków
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani odzyskać równowagę wewnętrzną,
wypracować umiejętności radzenia sobie ze stresem, z emocjami ,
a także uporać się z lękami i pozostałymi dolegliwościami.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl