Co mogą oznaczać moje problemy z połykaniem?

Dzień dobry, od ponad miesiąca zaczęły się u mnie problemy z połykaniem. Początkowo ciężko było mi inicjować połykanie podczas jedzenia stałych potraw, jednak pewnej nocy tak totalnie zablokował mi się przełyk, że bałam się łykać własną ślinę. Choruję na nerwicę lękową, w ostatnim czasie miałam naprawdę dużo stresu i mój stan emocjonalny chyba nigdy nie przeżył tak trudnych uczuć i emocji. Nie brałam żadnych leków na nerwicę, jednak od ponad tygodnia biorę Alprox i dzisiaj zaczęłam brać Asertin, gdyż mama i babcia są pewne, że to właśnie ze stresu tak mi się stało. Na dziś mogę powiedzieć, że jest ciut lepiej po stosowaniu Alproxu, ale nadal niekiedy czuję wielki ucisk w krtani, nawet czasem pojawia się chrypa. No i ten problem z zainicjowaniem połykania... Boję się, że już nigdy nie będę w stanie zrobić tego normalnie. Każdy łyk wody, czy kęs to męka i strach przed zakrztuszeniem. Zamierzam brać teraz leki regularnie, ale tak bardzo boję się, że to jakiś rak, przełyku, krtani, czy migdałka... Czy takie choroby zdarzają się w młodym wieku? (24) Nie piję w ogóle alkoholu, ani też od kilku lat nie palę. Pozdrawiam.

Witam Panią,
Objawy, które Pani opisuje często towarzyszą
zaburzeniom nerwicowym.
Ludzie cierpiący na zaburzenia nerwicowe często doświadczają
różnych nieprzyjemnych objawów somatycznych wywołanych
rozchwianiem równowagi układu wegetatywnego,
m.in. przyspieszony oddech, uczucie duszności,
ból w okolicach serca, kołatanie serca, przyspieszone tętno,
uczucie uciskającej guli w gardle bóle głowy i wiele innych dolegliwości,
które jeszcze bardziej potęgują ich lęk.
Przyczyną ucisku w gardle najczęściej są problemy natury
psychologicznej, np. lęk, stres, przeżywane emocje,
zaburzenia nerwicowe…
Jeżeli ucisk w gardle pojawił się pod wpływem stresu,
to znaczy, że Pani problem jest natury psychologicznej.
Jeżeli lekarze stwierdzili u Pani nerwicę, to koniecznie
należy ją wyleczyć.
Wnioskuję, że stosuje Pani wyłącznie leczenie farmakologiczne.
Powinna Pani jednak wiedzieć, że leczenie farmakologiczne
jest leczeniem objawowym.
Środki farmakologiczne nie leczą zaburzeń nerwicowych
i nie rozwiążą Pani problemów, jedynie tłumią objawy.
Doraźnie, gdy choroba jest zaawansowana i chory
nie jest w stanie funkcjonować, konieczne jest stosowanie
środków farmakologicznych.
Leczenie farmakologiczne, tzn. środki uspokajające,
obniżające napięcie, czasem antydepresanty o dodatkowym
działaniu tłumiącym lęk sprawiają, że dolegliwości stają się
łatwiejsze do zniesienia.
Aby jednak skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia
nerwicowe, należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Pani odzyskać spokój, równowagę
wewnętrzną i radość życia.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl