Czy przez masturbację może się zmienić wygląd waginy?

Pilne! Mam pytanie. Masturbuje sie regularnie od kilku lat, jednak nie często, miewałam dłuższe przerwy, kiedy zapominałam o tym. Czy wygląd waginy może zmienić się jakkolwiek przez masturbację? Chodzi mi o masturbację bez jakiejkolwiek penetracji, sama stymulacja łechtaczki. Czy może zmienić się wygląd na przykład warg sromowych mniejszych lub większych, łechtaczki, albo kolor czegoś? Albo czy może się coś powiększyć, rozciągnąć? Są jakiekolwiek skutki? Czy poprzez masturbację z czasem zachodzą jakiekolwiek zmiany? Dziękuje.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

masturbacja nie niesie za sobą żadnych konsekwencji w postaci zmiany wyglądu zewnętrznych narządów płciowych. Jeżeli tylko nie jest uzależnieniem, to masturbacja jest zupełnie naturalnym sposobem na rozładowanie napięcia seksualnego. Być może Pani wątpliwości rozwieje ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/masturbacja.

Nawet wieloletnie pobudzanie narządów płciowych zdecydowanie nie powoduje zmiany w ich wyglądzie ani nie stanowi żadnego innego zagrożenia dla zdrowia człowieka, dlatego masturbacja jest bezpieczna. Nie ma Pani powodu do obaw, może Pani masturbować się wtedy, kiedy czuje Pani taką potrzebę.

Zachęcam do lektury naszego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/jak-sie-masturbowac.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.