Czy przez masturbację można uszkodzić członek?

Witam. Mam 27 lat i dopiero teraz miałem okazję przejść inicjację seksualną. Niestety, ku mojemu zdziwieniu nie miałem erekcji, moja partnerka robiła co mogła, ale bez skutku, mimo iż byłem podniecony. Jeżeli pod wpływem pieszczot "stawał", to zaraz po chwili "opadał". Mimo wyrafinowanych pieszczot miałem wrażenie, że członek jest jakiś nieczuły. Strasznie się tym przejąłem i boję się, że do końca życia będę skazany na jakieś leki. Przez te wszystkie lata masturbowałem się średnio raz dziennie, ale gdy się dobrze zastanowię, to często w trakcie miałem taki "miękki" wzwód. Czy przez częstą masturbację "uszkodziłem" swój członek? Czy takie problemy są częste przy późnej inicjacji? Czy jest to odwracalne?
27 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

najprawdopodobniej był Pan zbytnio zestresowany "pierwszym razem", a stres jest jednym z czynników bezpośrednio wpływających na erekcję. Przy następnym stosunku dobrze byłoby skupić się na stosunku, a nie obawiać się "porażki". Zbyt częsta i zbyt intensywna masturbacja może być przyczyną "przyzwyczajenia" członka do odczuwania silnych bodźców, dlatego warto ją ograniczyć. "Miękki członek" w trakcie masturbacji może świadczyć o tym, że nie masturbował się Pan z powodu popędu (organizm nie miał ochoty na seks), ale np. dla rozładowania stresu itp.

Jeśli problem będzie się powtarzał, może Pan udać się do urologa lub seksuologa w celu przepisania leku na poprawę erekcji, który pomoże Panu "przełamać się".