Czy przy fobii szkolnej jest możliwość nauczania indywidualnego?

Witam! Podejrzewam u siebie objawy fobii szkolnej (mam nudności, najczęściej rano, a gdy się tylko dowiem, że nie muszę iść do szkoły wszystko mija jak ręka odjął). Bardzo chciałbym normalnie chodzić do szkoły, bo trwa już to od początku września, ale dopiero teraz uzmysłowiłem sobie, że jest to właśnie fobia szkolna. Dodam, że jestem już zapisany na 1 wizytę do psychologa. Chciałbym się dowiedzieć, czy jest możliwość nauczania indywidualnego? Niestety inaczej nie jestem w stanie chodzić do szkoły, a bardzo nie chce zawalić II gim. Po ilu wizytach mógłbym uzyskać takie skierowanie na nauczanie indywidualne? I na jaki okres czasu?
MĘŻCZYZNA, 15 LAT ponad rok temu

Witam!

Na wstępie osoba odpowiedzialna za diagnozę tego rodzaju zaburzeń w poradni psychologiczno-pedagogicznej musi sprawdzić, czy Twój problem to faktycznie fobia szkolna. Jeśli fobia zostanie zdiagnozowana, wtedy to w poradni otrzymasz informacje na temat dostępności nauczania indywidualnego i dowiesz się, gdzie należy zgłosić się z tym problemem.
Samo nauczanie indywidualne nie jest rozwiązaniem problemu, dlatego warto stosować się do zaleceń osoby, która będzie z Tobą pracowała nad Twoimi lękami i trudnościami. Zaangażowanie z Twojej strony oraz współpraca z psychologiem/pedagogiem mogą pozwolić Ci wrócić do szkoły i uczestniczyć w zajęciach razem z rówieśnikami. W poradni powinieneś uzyskać odpowiedzi na wszelkie nurtujące Cię pytania, dotyczące zarówno szkoły, jak i Twoich psychicznych problemów.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Fobia szkolna u nastolatka

Witam. Mam 19 lat i od podstawówki borykam się z problem fobii szkolnej. Byłam już u wielu specjalistów, niestety niekompetentnych, którzy wmawiali mi, że to moja wina. Nie otrzymałam pomocy. Po ukończeniu 18 roku życia zrezygnowałam ze szkoły po nauczaniu indywidualnym. Myślałam, że z wiekiem moje problemy zanikną. Tak się nie stało. A do pracy trzeba w końcu pójść. Moje pytanie, co mam robić dalej ? Czy pójść znów do psychiatry ? Boję się, że nie będę już nigdy normalnie funkcjonować.
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Problemy nigdy nie znikają same. Z całą pewnością warto znaleźć specjalistę, który ma doświadczenie w leczeniu fobii i który będzie potrafił ocenić, czy konieczna jest wizyta u psychiatry. Leki nie zawsze są potrzebne, często wystarcza terapia poznawczo-behawioralna. Dobrze poprowadzona terapia daje na tyle dobre efekty, że po kilku tygodniach zaczyna się już normalnie funkcjonować. Taka terapia pomaga zrozumieć lęk, znaleźć jego przyczyny oraz opracować skuteczne sposoby radzenia sobie w sytuacjach w których pojawiają się napady lęku.

0

Witam Panią Serdecznie,

Jak najbardziej zachęcam Panią do tego, żeby pomogła Pani samej sobie i zgłosiła się do lekarza i do psychologa, celem postawienia diagnozy i leczenia terapeutycznego (w ramach NFZ-tu).

Proszę nie zwlekać, bo zasługuje Pani na piękne i wartościowe życie, czego Pani życzliwie życzę i życzę też zwyczajnej pomyślności,

Irena Mielnik-Madej
irena.mielnik.madej@gmail.com

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Fobia szkolna u syna

Mój syn ma fobie skolnom ,dostarczyłam zaświadczenie od psychiatry Pani dyrektor i wychowawczyni syna,oni jednak nic z tym nie robiorobią twierdzą że jest leniwy i nie chce się uczyć, natomiast syn ma coraz częściej wymioty i biegunkę. Co mogę z tym zrobić i gdzie mam szukać pomocy.
KOBIETA, 35 LAT ponad rok temu

Dzień dobry,
szkołę bardziej zobowiązują do podjęcia działań dokumenty wystawione przez rejonową poradnię psychologiczno-pedagogiczną, dlatego to tam warto się teraz zgłosić po pomoc.

0

Ile Pani syn ma lat? Skoro chodzi do szkoły wnioskuję, że jest poniżej 18 roku życia. Pisze Pani o psychiatrze, jednak w kwestii młodego człowieka, nastolatka, sugerował bym raczej kontakt z psychologiem.Szkoła nie reaguje na ten fakt, ponieważ nie ma tak naprawdę co z tym zrobić. W szkołach najczęściej są pedagodzy, psycholodzy są rzadkością a nawet jeśli są, to szkoła nie zapewnia warunków w których można było by przeprowadzić terapię fobii (zwłaszcza szkolnej). Polecam kontakt z psychologiem lub psychoterapeutą celem ustalenia dokładnej diagnozy dla syna oraz przeprowadzenia terapii zab. lękowych w nurcie najbardziej do tego odpowiednim.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty