Czy przy gruczolaku przysadki mogę donosić ciążę?

Jestem w 23 tygodniu ciazy mam ból krocza nasila sie przy chodzeniu i czuje jakby dziecko bylo bardzo nisko ze jakby naciska na dolne partie czy jest to cos groznego ? Stwierdzono u mnie mikrogruczolaka 4mm przysadki muzgowe z czesciowym zanikiem pola widzenia jaka mam szanse donosic ciążę? Z góry dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam,

mikrogruczolaki przysadki są stosunkowo często spotykane – przeważnie wykrywane są przypadkiem, przy okazji badania MRI w innym celu, zwłaszcza gdy nie dają żadnych objawów. Wówczas nie wymagają leczenia, ale w sytuacji gdy guz daje objawy neurologiczne bądź powoduje zaburzenia widzenia, konieczne są konsultacje endokrynologiczne/neurologiczne i podjęcie leczenia. Więcej informacji w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/gruczolak-przysadki-objawy-rodzaje-leczenie.

O rozwoju ciąży oraz ewentualnych zagrożeniach powinna Pani porozmawiać z endokrynologiem (czy też neurologiem) – w takim przypadku konieczna jest stała kontrola guza (co około 2-3 miesiące). Niewątpliwie konieczne będą badania hormonalne w celu sprawdzenia poziomu prolaktyny. Przy rozpoznanej hiperprolaktynemii stosuje się lek obniżający poziom hormonu, który należy odstawić na czas ciąży. Mikrogruczolak podczas ciąży może wzrosnąć nawet w 3% przypadków, choć to również zależne jest od tego, czy przed ciążą podjęte zostało leczenie. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/hiperprolaktynemia-przyczyny-objawy-diagnostyka-leczenie.

O szczegółach powinna Pani porozmawiać z ginekologiem lub endokrynologiem/neurologiem – do odpowiedzi na Pani pytania konieczny jest pełen obraz kliniczny, w tym wyniki badań oraz MRI. Bardzo istotne są również objawy – w przypadku pogorszenia np. pola widzenia, powinna Pani niezwłocznie skonsultować się z endokrynologiem/neurologiem, który może zadecydować o ponownym wdrożeniu leczenia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.