Czy przy zapaleniu cewki moczowej muszę brać leki?

Dzień dobry, 1. Furagina może wpływać na jakość ejakulatu / zmiany morfologii i ruchliwość plemników. Ulotka leku nie doprecyzowuje czy są to zmiany przejściowe, występujące w czasie stosowania leku, czy mogące utrzymywać się stale. Będę wdzięczny za informację. 2. Czy zapalenie cewki moczowej może przejść / zostać zwalczone bez włączania leków? Po wizycie u urologa miałem włączone antybiotyki - chwilowo pomogły, ale po miesiącu zapalenie wróciło. Czy antybiotykoterapia / furagina są w tym przypadku konieczne? Z góry bardzo dziękuję za informację.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

stosowanie Furaginy nie powinno wpływać w negatywny sposób na jakość ejakulatu ani powodować problemów z płodnością – w tym z zapłodnieniem.

Natomiast zapalenie cewki moczowej, mające najczęściej podłoże bakteryjnej, zdecydowanie wymaga leczenia – najczęściej stosowanym lekiem pierwszego wyboru jest właśnie Furagina.

O działaniu leku może Pan przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/urofuraginum-furaginum.

Zazwyczaj zapalenie cewki moczowej u mężczyzn jest bardziej uciążliwe niż w przypadku kobiet, trudniej jest też je leczyć– zwłaszcza bez użycia antybiotyków. Jeżeli więc ma Pan objawy typowe dla infekcji, warto przede wszystkim zrobić posiew i ustalić, czy źródłem zapalenie jest dwoinka rzeżączki czy bakterie. Od tego zależne jest leczenie. Poza furaginą w standardowym leczeniu stosuje się leki moczopędne, dezynfekujące, a także rozkurczowe.

Stąd też, jeżeli dolegliwości są nasilone, sugeruję, by nie zwlekał Pan z wizytą u urologa – do niego należy decyzja o konieczności zastosowania antybiotykoterapii.

Być może pomocny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-cewki-moczowej-i-pecherza-moczowego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.