Czy przy ZT mogę wypić wino bezalkoholowe?

Czy jeśli zdiagnozowano u mnie OZT i jestem już ponad rok od nie picia, czy mógłbym sobie pozwolić na dwa kieliszki wina bezalkoholowego? Oczywiście jest tak jak wyczytałem 0.5% alkoholu lecz po wczorajszym dniu wypiwszy kieliszek takowego wina nic mi nie dolegało ani rozwolnienie ani ból w podbrzuszu.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

przy jakichkolwiek chorobach, w tym przy ostrym zapaleniu trzustki, kiedy przeciwwskazane jest picie napojów procentowych, zaleca się całkowite zrezygnowanie z tego typu trunków (nawet teoretycznie bezalkoholowych, które zawierają w sobie jego minimalną ilość), ponieważ może to powoli doprowadzać do pogorszenia się stanu zdrowia, co początkowo nie będzie przez Pana odczuwalne, a pomimo to będzie szkodziło. W związku z tym odradzamy spożywanie wina teoretycznie bezalkoholowego.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/dietetyczne-napoje-bezalkoholowe-moga-zwiekszac-ryzyko-przedwczesnej-smierci-globalne-badania-zostaly-opublikowane-przez-swiatowa-organizacje-zdrowia

https://portal.abczdrowie.pl/moze-okazac-sie-zabojczy-alkohol-w-czasie-upalow-dr-stolinska-zaden-lekarz-i-dietetyk-nie-powinien-powiedziec-ze-jest-chocby-minimalna-dawka-alkoholu-dobra-dla-organizmu

https://portal.abczdrowie.pl/5-krokow-na-drodze-do-trzezwosci-jak-powstrzymac-sie-od-picia-alkoholu-kiedy-inni-zachecaja

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.