Czy przyjęcie jednorazowo tej tabletki jest groźne?

Dzień dobry, czy przyjęcie przez zdrową dziewczynę jednorazowo tabletki po jest groźne? (Zwłaszcza dla gospodarki hormonalnej). Jeśli tak, to po jakim czasie wszystko wraca do normy? Po jakim czasie powinien ustąpić lekki ból podbrzusza po jej zażyciu? I na przyszłość, lepiej wziąć tabletkę od razu czy poczekać na wizytę do lekarza i upewnić się, że jej wzięcie jest zasadne?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

zastosowanie antykoncepcji awaryjnej nie jest groźne, choć może zaburzać gospodarkę hormonalną ze względu na dużą ilość hormonów.

Rozregulowanie cyklu miesiączkowego jest zazwyczaj krótkotrwałe i wszystko może wrócić do normy już w kolejnym cyklu. Czasem jednak zdarza się, że organizm potrzebuje więcej czasu i skutki takiej tabletki odczuwane są nawet przez kilka kolejnych miesięcy.

Dolegliwości bólowe podbrzusza po zażyciu tabletki dzień po to bardzo częsty objaw. To, jak długo kobieta odczuwa dolegliwości jest kwestią indywidualną. Jeśli zaś chodzi o czas przyjęcia tabletki, to jej skuteczność zmniejsza się wraz z upływem czasu, dlatego lepiej jest działać szybko.

Negatywne skutki uboczne antykoncepcji po stosunku opisaliśmy w naszym artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-antykoncepcji-po-stosunku.

Zachęcamy do lektury.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.