Czy przyjęcie podwójnej dawki tego suplementu zagraża ciąży?

Przez pomyłę wziełam 2 dni pod rzą podwójną dawkę Prentala Classic (pomyliło mi się z 2 tabletkami Prenatal dha). Czy może miec to negatywne skutki na ciążę? Jestem w 14 tc.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

stosowanie suplementów diety oraz oczywiście leków w okresie ciąży powinno być kontrolowane przez ginekologa prowadzącego ciążę – wielu z nich uważa, że wskazane jest ograniczenie zażywania witamin i suplementów do niezbędnego minimum. Nadużywanie ich może być równie niebezpieczne, jak niedobory, o czym warto pamiętać.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/suplementy-w-ciazy.

Natomiast o ile długotrwałe nadużywanie preparatów witaminowych bądź suplementów diety dla ciężarnych może grozić przedawkowaniem niektórych witamin i mikroelementów (takich jak żelazo, witamina A czy D3), tak jednorazowe omyłkowe zażycie podwójnej dawki nie ma żadnego wpływu ani na zdrowie płodu, ani na dalszy rozwój ciąży. Nie ma więc powodu do obaw ani konieczności modyfikacji dawek preparatu, proszę jednak na przyszłość pamiętać o sumiennym odnotowywaniu zażywanych przez Panią leków, witamin i suplementów diety.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/warzywa-dla-kobiety-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.